Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 08:18

O festiwalu

Od pięciu lat w łukowskich kościołach rozbrzmiewa muzyka organowa i kameralna w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Każdego roku od kwietnia do września licznie zgromadzona publiczność ma możliwość wsłuchania się w muzykę klasyczną w interpretacjach na najwyższym poziomie. Dotychczas odbyło się już 40 koncertów, podczas których wystąpili wykonawcy z kilkunastu krajów świata. Pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym tego festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorem festiwalu jest Łukowski Ośrodek Kultury. Wsparcia festiwalowi udzielali: Urząd Miasta Łuków, Starostwo Powiatu Łukowskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie oraz Parafia pw. NMP Matki Kościoła, w których odbywają się koncerty. Patronat honorowy nad nad V i VI edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Janusz Kozioł oraz Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek.

Każda z pięciu edycji zakończyła się sukcesem artystycznymi organizacyjnym, gromadząc liczne grono melomanów, gwarantując najwyższy poziom wykonawczy, zróżnicowany repertuar i co najważniejsze wykonawców, także zza granicy z prestiżowych ośrodków muzycznych.

I edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralne w Łukowie miała miejsce w 2013 roku. Wystąpili polscy artyści organowi m.in.: prof. Roman Perucki, prof. Andrzej Chorosiński, dr hab. Ireneusz Lipa, Paul Rosoman, trębacz Krzysztof Bednarczyk, wokalistka Adriana Ferfecka oraz Zespół Muzyki Dawnej Basso Continuo.

Podczas drugiej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2014 roku, zaprezentowali się m.in.: prof. Jorg Arbbing z Niemiec, prof. Józef Serafin z wokalistką Elżbietą Towarnicką, kwartet skrzypcowy Apotheosis, Henryk Gwardak z wokalistką z Litwy Katarzyną Narkevic, prof. Sławomir Kamiński z wokalistką Joanną Radziszewską oraz dyrektor artystyczny festiwalu Mateusz Rzewuski.

W roku 2015 podczas 3 edycji zaprezentowali się m.in.: na organach Paweł Kowalewski, na skrzypcach Robert Bachara, dr Bartosz Jakubczak, Andrzej i Michał Chorosińscy, Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo, organista z Holandii Hayo Boerema, organistka Monica Melcova z Hiszpanii oraz dyrektor artystyczny festiwalu Mateusz Rzewuski.

W roku 2016 festiwal otrzymał status międzynarodowego. Od kwietnia do września odbyło się 6 koncertów. Wystąpili: Mateusz Rzewuski z Paryża na organach, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Christophe Mantoux z Paryża na organach, Krzysztof Grzybowski z Lubeki w Niemczech na klarnecie, Moritz Backhaus z Hannoveru na organach, Kamila Wąsik-Janiak z Warszawy na skrzypcach, Marek Kudlicki z Wiednia na organach, Agnieszka Piass z Poznania - sopran, Marek Stefański z Krakowa na organach, Tomasz Ślusarczyk z Krakowa na trąbce, oraz artyści z Włoch, konkretnie z Mediolanu, Antonio Frigé na organach oraz Matteo Frigé na trąbce naturalnej.

W roku 2017 w ramach „V Międzynarodowego Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” odbyło się 6 koncertów. 23 kwietnia odbył się pierwszy koncert, podczas którego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna z Iwano – Frakowska z Ukrainy oraz inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu – Mateusz Rzewuski. Następny koncert odbył się 14 maja. Wystąpili: organista z katedry w niemieckiej Fuldzie, profesor doktor Hans-Jürgen Kaiser. W części kameralnej koncertu usłyszeliśmy także znakomitego akordeonistę z Warszawy, prof. Klaudiusza Barana, który pełni obecnie godność Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. 16 czerwca po raz pierwszy usłyszeliśmy utwory na organy i flet poprzeczny. Gościliśmy wybitnego organistę z Gdańska Giedymina Grubbę. Z artystą wystąpiła pochodząca z Łukowa flecistka Paulina Zielińska. Koncert 7 lipca wykonali artyści z Polski. Po raz pierwszy w solowym występie na klawesynie usłyszeliśmy panią Dagmarę Tyrchę z Poznania, wykładowcę na tamtejszej Akademii Muzycznej. W organowej części tego koncertu wystąpił natomiast prof. dr hab. Piotr Rojek, dziekan z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wydarzeniem wyjątkowym był przedostatni koncert 6 sierpnia. Wystąpiła bowiem prof. dr Gail Archer z Nowego Yorku, jedna z najbardziej znanych amerykańskich organistek. Podczas ostatniego koncertu w ramach 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, w dniu 10 września, wystąpił duet z Wilna. Organistce, pani prof. Renacie Marcinkutė Lesieur z Konserwatorium Wileńskiego towarzyszyła sopranistka, również wykładowca powyższej uczelni, pani Asta Krikščiūnaitė.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie jest jednym z niewielu tego typu imprez muzycznych w Polsce, a już wyjątkowym na terenie Polski Wschodniej. Wyróżnia się repertuarem wykonywanym przez znakomitych artystów z całego świata, dając nie tylko mieszkańcom Łukowa i okolic, możliwość obcowania z muzyką wykonywaną na najwyższym poziomie. Te walory potwierdza frekwencja i wysoka ocena publiczności, co dla organizatorów stanowi przesłankę do kontynuacji pracy nad popularyzacją muzyki klasycznej i podnoszenia poziomu wydarzenia. Na przestrzeni 5 lat 40 koncertów podczas 5 edycji Festiwalu łącznie wysłuchało prawie 7.000 osób. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń artystycznych województwa lubelskiego, a dzięki wybitnym wykonawcom z całej Europy, a w tamtym roku także z USA, łukowski festiwal organowy również zaistniał na arenie międzynarodowej i stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w tej części Europy.

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.