Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:20

Maraton Tolkiena w Kinie Łuków

Z okazji przypadającego na 25 marca Dnia Czytania Tolkiena Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków zapraszają wszystkich fanów twórczości tego autora na filmowy Maraton Tolkiena.
Maraton Tolkiena w Kinie Łuków

Dla miłośników Śródziemia przygotowaliśmy trylogię "Władcy Pierścieni" w wersjach reżyserskich. W piątek 23 marca o godzinie 21:00 zapraszamy na "Drużynę Pierścienia" natomiast w sobotę 24 marca o 20:00 na "Dwie wieże" oraz o 23:45 na "Powrót króla", który zakończy się o świcie 25 marca.

Bilety na każdy z seansów dostępne są w kasie Kina Łuków oraz online TUTAJ w cenie 5 PLN. Zachęcamy również serdecznie do stylizacji inspirowanych światem Śródziemia.

Elen síla lúmenn' omentielvo

 

„Władca Pierścieni” (ang. The Lord of the Rings) to trzyczęściowe dzieło filmowe z gatunku fantasy nakręcone w oparciu o powieść J.R.R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.
Niemal wszystkie sceny powstały w czasie osiemnastu miesięcy ciągłej produkcji w plenerach Nowej Zelandii. Skorzystano również z pomocy 10 tys. nowozelandzkich kibiców krykieta, którzy w przerwie jednego z meczów pomogli przy nagraniu odgłosów armii orków.
Wszystkie trzy części opowiadają o Wojnie o Pierścień z mitologii Śródziemia oraz o związanej z nią wędrówce hobbita Froda Bagginsa do Mordoru, opisanych w powieści Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Frodo musi zniszczyć tytułowy Pierścień, a dokonać tego można tylko w Szczelinach Zagłady. W tym samym czasie Władca Ciemności, Sauron, rozpętuje wojnę, pragnąc odzyskać Pierścień – przedmiot, którego brakuje mu, by stać się niepokonanym.

Wszystkie 3 części zostały w sumie 30 razy nominowane do Oscarów, z czego udało im się zdobyć 17 statuetek. „Władca Pierścieni: Powrót króla” wraz z „Titanicem” i „Ben-Hurem” zdobył najwięcej Nagród Akademii Filmowej w historii kina, aż 11. Ale tylko film Petera Jacksona otrzymał nagrody w każdej z kategorii, w której był nominowany.
Oskary dla „Władcy Pierścieni”:
- efekty wizualne – „Drużyna Pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót króla”,
- charakteryzacja – „Drużyna Pierścienia”, „Powrót króla”,
- muzyka filmowa – „Drużyna Pierścienia”, „Powrót króla”,
- zdjęcia – „Drużyna Pierścienia”,
- efekty dźwiękowe – „Dwie wieże”,
- film fabularny – „Powrót króla”,
- kierownictwo artystyczne – „Powrót króla”,
- kostiumy – „Powrót króla”,
- montaż – „Powrót króla”,
- piosenka filmowa – „Powrót króla” („Into the West” – Annie Lennox),
- reżyseria – „Powrót króla”,
- scenariusz adaptowany – „Powrót króla”,
- Sound Mixing – „Powrót króla”.

„Władca Pierścieni” w liczbach:
- ekipa składała się z ok. 2 400 filmowców,
- zatrudniono ponad 20 tys. statystów podczas całej produkcji,
- specjalnie na potrzeby filmów zostało stworzonych ok. 48 tys. rekwizytów (w tym 900 prawdziwych zbroi i 100 mieczy),
- w największej scenie bitewnej wzięło udział 250 koni,
- zatrudniono 180 specjalistów od efektów specjalnych,
- zostało uszytych 19 tys. kostiumów dla aktorów i statystów przez 50 pracowników działu garderoby,
- 30 aktorów uczyło się fikcyjnych języków Śródziemia stworzonych przez Tolkiena,
- film na całym świecie zarobił ok. 3 mld. dolarów,
- 114 aktorów brało udział w nagrywaniu dialogów,
- ostateczne wyprodukowanie wszystkich części zajęło 7 lat,
- łączny czas trwania filmów to 683 minuty (11 godzin i 23 minuty),
- specjaliści wybierali odpowiednie plenery przez 2 lata poprzedzające rozpoczęcie produkcji,
- dwóch różnych koni rasy andaluzyjskiej użyto przy kręceniu scen z Cienistogrzywym (ang. Shadowfax) – wierzchowcem czarodzieja Gandalfa,
- ponad 150 rzemieślników pracowało przy tworzeniu różnego rodzaju budowli i makiet dla filmu.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły