Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:02

Bezpłatne spektakle edukacyjno-profilaktyczne w Łukowskim Ośrodku Kultury

W środę 25 kwietnia 2018 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury przy wsparciu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie odbyły się bezpłatne spektakle edukacyjno-profilaktyczne: „Cybernetyczne sny" dla klas IV–VII Szkół Podstawowych oraz „Wyjście awaryjne" dla klas gimnazjalnych.
Bezpłatne spektakle edukacyjno-profilaktyczne w Łukowskim Ośrodku Kultury

Spektakle te w wykonaniu Impresariatu Artystycznego „TEART” z Wieliczki zrealizowano w ramach programu „PROFILAKTYKA TAŃSZA NIŻ LECZENIE”.

Spektakle obejrzało ponad 600 uczniów łukowskich szkół.
Spektakl teatralny „Cybernetyczne sny" obejrzeli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Łukowie, Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Łukowie.
Spektakl teatralny „Wyjście awaryjne” obejrzeli uczniowie klas gimnazjalnych: Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie.

„Cybernetyczne sny" - produkcja: A. Wąchała.
Tematyka – Internet, jako zagrożenie.
Internet – wspaniałe osiągnięcie współczesności. Tam znajdziemy mnóstwo atrakcji: ciekawe wiadomości, wspaniałe gry, filmy, muzyka itp.
Niestety, oprócz tych dobrodziejstw „grasują” przy okazji fałszywi przyjaciele, którzy zastawiają różne pułapki.
Wykonawcy w kilku odsłonach próbowali ostrzec dzieci przed ciemną stroną tzw. sieci:
1. Uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości np. gry komputerowe;
2. Znajomości zawierane w sieci;
3. Zapobieganie zjawiskom patologii w sieci (m.in. trollowanie) – obowiązujący kodeks – netykieta;
4. Spotkania w rzeczywistości – jak się zachować i gdzie się spotykać;
5. Przemoc w sieci, nadużywanie wizerunku, obrażanie, wyśmiewanie.
Oczywiście Internet to nie samo zło. Spektakl zwrócił uwagę na edukacyjną i rozrywkową rolę Internetu w naszym codziennym życiu.
Wszystko to było w formie zabawy teatralnej - etiudy, w której aktorzy wcielili się w różne postacie, formy interaktywne, konkursy z nagrodami.
Oprawa plastyczna w postaci ciekawej scenografii oraz muzyka stanowiły dopełnienie świetnej gry aktorskiej.

„Wyjście awaryjne" - produkcja: B. Wąchała.
Tematyka – przemoc w domu - powód alkohol - konflikt pokoleń - nietolerancja - przemoc na stadionach - przemoc w szkole - tragedia wojny.
„Wyjście awaryjne" – to słowno-muzyczny spektakl teatralny poświęcony problemowi przemocy. Przemoc i agresja jest w naszym świecie obecna na co dzień. Tli się małym płomieniem w tzw. „zaciszu domowym”, dojrzewa w szkole i na ulicy, podtrzymuje ten płomień atmosfera towarzysząca „zawodom kiboli”. Wszystko to może w konsekwencji doprowadzić do tragicznej pożogi - wojny miedzy narodami.
W siedmiu odsłonach aktorzy ukazali:
- przemoc w domu – powód alkohol - konflikt pokoleń - nietolerancja - przemoc na stadionach;
- przemoc w szkole - tragedia wojny.
W trakcie przewijały się fragmenty znanych utworów (muzyka z filmu „Rocky”, cytaty z filmu „Szeregowiec Ryan”, teksty Edwarda Stachury). Całość dopełniła bardzo bogata scenografia.
Spektakl miał na celu nie tylko ukazanie patologii, ale też uwrażliwić młodzież na drugiego człowieka, nauczyć jak nie poddawać się i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły