„Podziemie antykomunistyczne w Polsce” - wykład profesora Rafała Wnuka z KUL

Podziel się:
Oceń:
1.03.2019, 19:38

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek 1 marca 2019 roku w sali widowiskowej ŁOK wykład pt. „Podziemie antykomunistyczne w Polsce” wygłosił profesor Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na to wydarzenie zaprosili: Łukowski Ośrodek Kultury, Łukowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

Rafał Wnuk to historyk i badacz zbrojnego ruchu oporu w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konferencja była jednym z wydarzeń organizowanych w ramach łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych objętych Patronatem Honorowym przez Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka.

O godz. 9:00 w Kinie Łuków został bezpłatnie wyświetlony film „Historia Roja”. To pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w Narodowych Siłach Zbrojnych.

Dzisiaj o godz. 16:00 zapraszamy jeszcze na Mszę Świętą w intencji poległych oraz pomordowanych za wolność i niepodległość Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Kaplicy Sióstr Nazaretanek.

Natomiast ok. godz. 17:00 odbędą się uroczystości przy Obelisku Żołnierzy Niezłomnych i Ofiar Reżimu Komunistycznego. W programie m. in.: część artystyczna w wykonaniu ŁOK, przemówienia oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez delegacje i mieszkańców Łukowa.

W niedzielę 3 marca o godz. 12:00 w Parku Miejskim w Łukowie odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz od godz. 10:00 Akcja Honorowego Krwiodawstwa „Oni kiedyś, Ty dzisiaj możesz oddać krew”.

Organizatorzy zwracają się do mieszkańców Ziemi Łukowskiej o wywieszenie flag na swych posesjach i balkonach w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek 1 marca 2019 roku .

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.