Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego

start 22 stycznia 2019 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury

koniec 22 stycznia 2019 19:00

Lokalizacja: Łuków, Plac Narutowicza

Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków, Motoweteran, Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz ZHP Hufiec Łuków zapraszają na Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego. 

Obchody mają upamiętnić największe polskie powstanie narodowe. Powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury. Przypominamy, że wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi.

Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczną się we wtorek 22 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00 pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza. Następnie przejdziemy z pochodniami oraz kosami pod „Mówiące Kamienie” ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego w Parku Miejskim. Tam planowany jest apel poległych, patriotyczna poezja w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK. wojskowe melodie na trąbce w wykonaniu Antonio Fartusznyj oraz ognisko. Spacer do miejsc poświęconych pamięci Powstańcom Styczniowym zakończymy przy grobie Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Św. Rocha około godziny 16:45. W każdym z tym miejsc pamięci zapalimy znicze. 

Zapraszamy mieszkańców Łukowa i okolic do włączenia się w to wydarzenie upamiętniające naszych lokalnych bohaterów. Szczególnie prosimy o wzięcie udziału w tej inicjatywie młodzież szkolną wraz ze swymi nauczycielami. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców Łukowa i Ziemi Łukowskiej do wywieszenia flag narodowych na swych posesjach i balkonach w dniu 22 stycznia.

Cześć i chwała bohaterom!!! Cześć ich pamięci!!!

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.