Wystawa przechodnia: „Architektura i dzieła sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense”

start 9 października 2020 18:30

Galeria PROwizorium, Łukowski Ośrodek Kultury

koniec 30 października 2020 15:00

Lokalizacja: Łuków, ul. ks. kard. St. Wyszyńskiego 20

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia plenerowej wystawy przechodniej (część w Galerii PROwizorium) „Architektura i dzieła sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense”.

Zapraszamy 9 października 2020 na godzinę 18:30 do Sali Widowiskowej ŁOK.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert zespołu ŁOK’ej Band i Goście.

Po koncercie planowana jest bezpłatna projekcja filmu „Amelia” reż.Jean-Pierre Jeunet oraz degustacja ciepłych napojów od „Herbata&Kawa” z Łukowa.

Wystawę można oglądać do 30 października 2020.

 samej wystawie, jej komisarz Joanna Szefer, której serdecznie dziękujemy za miłą współpracę-pisze tak:

Podróżujemy po Europie !
Edukacja. Kultura. Świat.
 
Architektura i dzieła sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense.

Wystawa plenerowa fotografii prezentuje ok. 100 zdjęć współczesnej, podparyskiej dzielnicy La Défense na 43 planszach o wymiarach 120 x 180 cm.

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrum biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje. Dzielnica położona jest na ponad 160 hektarach powierzchni, w tym 3 miliony metrów kwadratowych poświęcono na biura, szacunkowo pracuje w niej około 150 000 osób.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louis'a-Ernest'a Barrias'a, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów : Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota.... Najwyższym obecnie wieżowcem jest 225 metrowy, o 56 kondygnacjach, Tour First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.  Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który w latach 2005 - 2006 był przewodniczącym EPAD'u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania la Défense. Dzięki projektom przyszłościowym które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in., wieżowcom Hermitage Plaza 320m Normana Fostera (2024), Tours Sisters 229m Christiana de Portzamparca (2022), wieżowca The Link 241m Philippe Chiambaretta (225m), La Défense  przybiera nowe, uwspółcześnione, oblicze.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a  przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Serdecznie zapraszamy!

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.