"Dzieciowe" wystawy w ŁOK-u

start 1 czerwca 2022 08:00

Łukowski Ośrodek Kultury

koniec 30 czerwca 2022 16:00

Lokalizacja: Łuków, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 20

Dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia, na korytarzach Łukowskiego Ośrodka Kultury gościmy dwie piękne wystawy. Jedna traktuje o twórczości kochanego przez dzieci Brzechwy, a druga zabiera nas w tajemniczy Wszechświat.

Zapraszamy do oglądania, studiowania, czytania i podziwiania tych ekspozycji. Dostępne będą w dniach 1-30 czerwca 2022 roku, a więc od najważniejszego światowego święta ;-)

Wystawa "Jan Brzechwa”
Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (1898-1966) - autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Z zawodu był adwokatem, specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego. Zadebiutował w 1915 r. Od 1918 pisał satyryczne teksty kabaretowe pod pseudonimem: Szerszeń i Szer-Szeń. Utwory liryczne publikował w "Skamandrze" i "Wiadomościach Literackich". Wydał kilka tomików poetyckich. Pierwsze wiersze dla dzieci, w zbiorze Tańcowała igła z nitką, wydał w 1938 r. Potem powstały Kaczka Dziwaczka (1939), Przygody Pchły Szachrajki (1946), Brzechwa dzieciom (1953) oraz Akademia pana Kleksa (1946). Wiele utworów zilustrował Jan Marcin Szancer, przyjaciel poety.

Na Bajkach samograjkach, Pchle Szachrajce czy panu Kleksie wychowało się kilka pokoleń Polaków. Zebranie wszystkich utworów dla dzieci autorstwa Brzechwy wydało nam się bardzo ciekawym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że wiele z nich było dawno zapomnianymi, przez lata niewznawianymi perełkami – jak cykl o zwariowanym Panu Soczewce, bajka muzyczna Pan Doremi i jego siedem córek czy Krasnoludki w ciepłych krajach, o których dziś można było słyszeć tylko z okazji spektaklu granego we wrocławskim teatrze Capitol. W tomie Teatrzyki znaj¬dziemy nie tylko Bajki samograjki, lecz także rarytas – niewznawianą, a doskonale wszystkim znaną Księżniczkę na ziarnku grochu, która do tej pory pozostaje w pamięci z nagrań na płycie gramofonowej.

Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" jako pierwsze podjęło próbę zebrania wszystkich dzieł dla dzieci. Wyjątkowość tego edytorskiego wydarzenia podkreśla wielka dbałość o formę wydania – każdy z tomów został zilustrowany przez innego wspaniałego polskiego ilustratora – Jolę Richter-Magnuszewską, Artura Gulewicza, Mariannę Sztymę oraz Magdalenę Kozieł-Nowak. Książki publikowane są w twardej oprawie na pięknym papierze.

Wystawa "Niesamowity Wszechświat”
Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie – Ziemi. Zadawali podstawowe pytania. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego zmieniają się pory roku lub długość dnia i nocy? Czym są zaćmienia Słońca i Księżyca? Jednak rozwiązanie tych zagadek zajęło wiele setek, czasem nawet tysięcy lat.

Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia oraz dlaczego komety nie sprowadzają nieszczęść, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż razem z nami!

Autorka: Karolina Bąkowska poświęciła się astronomii, ma doktorat z fizyki o tej specjalności. Już w wieku dwóch lat pytała, gdzie na niebie jest Kasjopeja oraz dlaczego Słońce świeci.

Ilustratorka: Asia Gwis – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w 2000 r. w pracowni Grafiki Wydawniczej. Kocia mama i wielka miłośniczka podróżowania.

Podziel się:

Zdjęcia (6)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.