Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 03:26

"KOBIETA". Nowa wystawa w Galerii PROwizorium

"KOBIETA". Nowa wystawa w Galerii PROwizorium

Kategoria:

Kobieta. Podobno ma wiele twarzy... równie wiele oblicz i artystycznych podejść do tematu płci pięknej, będzie można zobaczyć w Galerii PROwizorium. Nasza nowa ekspozycja zawiera obrazy autorstwa dwóch kobiet właśnie: Grażyny Szumańskiej i Marioli Kokowskiej. Na wernisaż wystawy zapraszamy 1 października, o 18:00.

Zdawałoby się, że postać kobiety jako takiej, jest nam wszystkim doskonale znana. Jednak temat płci pięknej jest tak szeroki, że wydaje się on być wręcz niewyczerpywalnym. Toteż autorki nowej ekspozycji, jaka zagości w Galerii PROwizorium pokazują, że można podejść do tematu kobiety w zupełnie nowy i niebanalny sposób. Ich obrazy i oblicza przedstawianych kobiet zaskakują i zachwycają.

Wernisaż naszej wystawy odbędzie się 1 października, o 18:00. Serdecznie zapraszamy.

Natomiast tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o autorkach obrazów, poniżej zamieszczamy kilka słów.

Grażyna Szumańska

Urodzona w 1968 roku na Mazowszu, zamieszkała w Warszawie. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyłam specjalizację grafika artystyczna pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.

Uprawia malarstwo olejne i akrylowe, grafikę oraz rysunek. Jej prace zdobią ściany wielu prywatnych domów oraz wnętrz biur i gabinetów. Część z nich otrzymała Fundacja Ogród Nadziei, która udziela wsparcia psychologicznego osobom chorym na nowotwór.

Głównym motywem jej twórczości jest postać kobiety. Fascynuje ją psychika kobiet, która jest skomplikowana i delikatna zarazem. Autora prac stara się przedstawić uczucia i emocje kobiet, pokazując ich mnogość i niejednoznaczność. Malarskie przedstawienie kobiet jest dla niej również sposobem na obrazowanie własnych emocji i zrozumienie kobiecej natury. Wyrażaniu siebie w malarstwie służy autorce obrazów ekspresjonizm – tj. kierunek w sztuce, którego celem jest wyrażanie własnych przeżyć, stanów emocjonalnych, uczuć.

Drugą ważną dla niej grupą obrazów są te inspirowane naturą – najczęściej regionu Mazowsza, ponieważ jest to – jak mówi autorka - „moje miejsce na ziemi”, szczególnie mi bliskie.

Jej obrazy można było oglądać w Desa Unicum w Warszawie, w Domu Aukcyjnym REMPEX. Niektóre z nich posłużyły za ilustracje i zostały zamieszczone w tomiku poetyckim Marioli Kokowskiej – „Portrety w polifonii”. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brała udział w wielu plenerach malarskich w kraju.Swoje prace wystawiała w Polsce, Holandii iw Niemczech.

Mariola Kokowska

Polska poetka pochodząca z Mazowsza. Psycholog, muzyk, muzykoterapeuta. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Uniwersytetu SWPS w Warszawie (SWPS), Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym (PTBST), Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej (ZTZZ), Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Autorka artykułów w monografiach i czasopismach naukowych z dziedziny psychologii, psychologii muzyki, filozofii muzyki i muzykoterapii.

Współautorka wielu tomików poetyckich i antologii pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP/ O. Warszawa I/II). Laureatka konkursów poetyckich (I, II, III miejsca)i adresatka wyróżnień, biorąca udział w ogólnopolskich konkursach literackich. Wydała dwa tomy poetyckie: „Portrety w polifoniioraz „Pisane Mazowszem”. Autorka książki popularnonaukowej o Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej pt. „Melodie z mazowieckiego dworku” (2021 r.).

Malarstwem jako pasją zajęła się amatorsko od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Dominującą część jej twórczości stanowią obrazy akrylowe i akwarela, które łączą się w cykle tematyczne. Inspiracją do malowania obrazu może być wszystko, niemal każda myśl, która przeobraża się w obraz. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane postaciami z bliskiego otoczenia, historii i sztuki, portrety, krajobrazy, kwiaty. Wśród jej prac można zidentyfikować również cykl tematyczny, związany ze skamieniałościami amonitów - będących ciekawostką przyrodniczo-historyczną Gminy Łuków. Osobną tematykę jej prac stanowi sztuka sakralna, która jest inspirowana motywami religijnymi oraz transcendentnymi prawdami o miejscu człowieka w świecie i hierarchii bytów. Umiejętności artystyczne rozwija pod okiem warszawskich malarzy, biorąc udział w warsztatach malarskich w Zamku Królewskim (2022 r.)i w plenerach malarskich. Obrazy autorki stanowią materiał ilustracyjny w książkach, wydawanych przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (SAP / Oddz. Warszawa I) pod red. J. Wielgurskiej. Mieszka i tworzy na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Jej obrazy znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych w Polsce.


ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 20 Łuków
Organizator: Łukowski Ośrodek Kultury
Rozpoczęcie: 01.10.2022 18:00
Zakończenie: 28.10.2022 15:00
Wykład ŁUTW: "Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Historia, życie, praca" Wykład ŁUTW: "Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Historia, życie, praca" Zapraszamy słuchaczy Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkanie pn. "Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Historia, życie, praca", które poprowadzi dr Jerzy Giżejewski z Polskiej Akademii Nauk.Spotkanie zaplanowane jest 29 kwietnia 2024r. o g. 12.00 w Sali Widowiskowej ŁOK.Kilka słów na temat wykładu:Stacja polarna w Hornsundzie została zbudowana w 1957 roku na potrzeby polskiej wyprawy badawczej, realizowanej w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Od 1978 roku. Stacja pracuje nieprzerwanie, a załogi stacji zmieniają się w cyklu rocznym. Dr Jerzy Giżejewski w prezentacji opowie o miejscu budowy stacji, jej historii, warunkach życia i pracy, prowadzonych badaniach i roli, jaką Stacja odgrywa w międzynarodowych badaniach polarnych.Prowadzący: dr Jerzy GiżejewskiUkończył geologię na Uniwersytecie Warszawskim i podjął tam pracę w Zakładzie Geologii Dynamicznej. Doktorat uzyskał w 1974 na podstawie pracy o procesach sedymentacji zachodzących w korycie Wisły. W 1991 roku przeniósł się do Instytutu Geofizyki PAN gdzie podjął pracę w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich prowadząc badania nad sedymentacją osadów w jeziorach i fiordach południowego Spitsbergenu. Jako hobby pomagające w pracy zawodowej uprawiał speleologię (instruktor państwowy speleologii) i nurkowanie swobodne (instruktor okręgowy wg norm CMAS). Jako pierwszy, wraz z W. Roszczynko, prowadził padania podwodne na Spitsbergenie w 1980 roku. Dwukrotnie kierował całorocznymi wyprawami Instytutu Geofizyki do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie i ośmiokrotnie pracował na Spitsbergenie w sezonach letnich.Od 2011 roku pracuje  w kierowanych przez Instytut Geofizyki PAN projektach edukacyjnych EDU-Science.eu, EDU –Arctic.eu , EDU-Arctic.pl i Odyssey.Data rozpoczęcia wydarzenia: 29.04.2024 12:00
Wystawa „Anatomii Człowieka Współczesnego" uczniów I LO w Łukowie Wystawa „Anatomii Człowieka Współczesnego" uczniów I LO w Łukowie Wystawa „Anatomii Człowieka Współczesnego" prezentuje unikalne prace plastyczne stworzone przez utalentowanych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.Inspirując się arcydziełem Andrzeja Wróblewskiego, "Portretem Anatomicznym" lub "Człowiekiem Rozdartym", młodzi artyści wyczuli nie tylko formę, ale i głębię przesłania tych dzieł. Wykorzystując technikę mieszanej techniki malarstwa i kolażu, ich prace kunsztownie eksplorują kondycję współczesnego człowieka.oprzez swoje dzieła, uczniowie odkrywają i eksponują złożoność ludzkiego doświadczenia w dzisiejszym świecie. Tytuł "Anatomia Człowieka Współczesnego" doskonale oddaje ducha wystawy, która nie tylko analizuje anatomiczną strukturę człowieka, ale również jego psychologiczne, społeczne i emocjonalne aspekty.Prace prezentowane na wystawie są nie tylko estetycznie zachwycające, lecz także prowokujące do refleksji. Młodzi artyści nie unikają trudnych tematów ani kontrowersji; ich obrazy stanowią bezlitosne spojrzenie na realia współczesnego życia. Przechodząc przez galerię, odnajdziemy w nich nie tylko zaskakującą interpretację formy, lecz także głębokie treści, które odsłaniają istotę ludzkiego istnienia w obliczu nowoczesności."Anatomia Człowieka Współczesnego" to więcej niż tylko wystawa sztuki; to zaproszenie do introspekcji i zrozumienia współczesnej egzystencji. Prace tych młodych artystów stanowią nieocenioną okazję do spojrzenia na siebie i świat w najszczerszym lustrze, podążając za refleksją, jaką dały nam wielkie dzieła mistrza polskiego modernizmu.Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00 w Galerii PROwizorium w Łukowskim Ośrodku Kultury.Dostępna będzie dla odwiedzających do 29 kwietnia 2024r.Już tradycyjnie partnerem wystawy jest Numazu Sushi & Thai ŁukówZapraszamy 😊 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2024 – Data zakończenia wydarzenia: 29.04.2024
ZMIANA TERMINU: Cztery Pory Miłowania w Łukowie! ZMIANA TERMINU: Cztery Pory Miłowania w Łukowie! Koncert w Łukowie przełożony! Szanowni Państwo z powodu choroby jesteśmy zmuszeni przełożyć koncert z dnia 22.03.2024 (w Łukowie. Do końca mieliśmy nadzieję, że uda nam się spotkać. Natomiast sytuacja się pogarsza 🙁. Nowy termin koncertu to 5 maja 2024 roku o godzinie 18:00.Szykuje się na niezapomniane muzyczne przeżycie! Na scenie pojawi się zespół, który zdobywa serca publiczności swoją niezwykłą muzyką i charyzmą – Cztery Pory Miłowania. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje zapewnić miłośnikom poezji śpiewanej i folku niezapomniane emocje.PRZYPOMINAMY: koncert zespołu „Cztery pory miłowania” odbędzie się w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Bilety zachowują swoją ważność zgodnie z numeracją rzędów i miejsc na koncert, który początkowo miał być w sali widowiskowej ŁOK. Do zobaczenia na koncercie!Cztery Pory Miłowania to obecnie jedna z najbardziej popularnych grup na polskiej scenie muzycznej. Zdobywają uznania swoją zdolnością do rozbudzania emocji, wzruszania słowem i muzyką, co sprawia, że ich twórczość trafia prosto do ludzkich serc. Zespół ten cieszy się ogromnym uznaniem wśród fanów, a ich koncerty to prawdziwe spektakle, pełne energii i niepowtarzalnej atmosfery.Bilety na koncert już dostępne w przedsprzedaży. Można je nabyć w kasie Kina Łuków oraz online. Cena biletów: 90 zł, do nabycia on-line: biletyna.pl / kupbilecik.plCztery Pory Miłowania to zespół utworzony z pasji do tworzenia muzyki, której celem jest dotarcie do ludzkich serc. Michał Miotke, wokalista, gitarzysta, konferansjer, autor muzyki, lider i założyciel zespołu, to postać niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Jego poruszający głos w połączeniu z głębokimi tekstami piosenek sprawia, że każdy koncert to unikalne doświadczenie.Patryk Wendrowski, gitarzysta basowy, współzałożyciel zespołu i autor kilku piosenek, jest nietuzinkowym wirtuozem gitary basowej z wybitną wyobraźnią muzyczną. Do tego dołącza znakomita pianistka Malwina Groenwald, która ubogaca całość aranżacji muzycznych swoim talentem instrumentalnym i wokalnym.Zespół może pochwalić się wydaniem już czterech płyt studyjnych, a w grudniu tego roku fani będą mieli okazję poznać ich najnowszy, piąty album. Cztery Pory Miłowania to nie tylko zespół, to grupa dobrych znajomych muzykujących ze sobą od dzieciństwa. To właśnie ta przyjaźń i zrozumienie między członkami zespołu sprawiają, że ich występy emanują szczerością, pokorą i dobrym humorem.Nie przegap okazji na przeżycie niezapomnianego wieczoru w towarzystwie Czterech Pór Miłowania. Bądźcie częścią tego muzycznego święta, które obiecuje poruszyć Wasze serca i pozostawić niezapomniane wspomnienia. Bilety dostępne są już teraz – niech ta data zapisze się w Waszych kalendarzach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.05.2024 18:00