Wystawa- fotografia 3D- Auschwitz Birkenau

  • 2 września 2013, 14:46 (aktualizacja 17 lipca 2019, 18:03)
  • Hubert Wysokiński
Wystawa- fotografia 3D- Auschwitz Birkenau
1-16.09.2013

1 września (niedziela) o godzinie 18.00 Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii PROwizorium  na otwarcie wystawy AUSCHWITZ – BIRKENAU 3D, którą będzie można tam oglądać przez kolejne dwa tygodnie. 

Wystawa AUSCHWITZ – BIRKENAU 3D, którą pragniemy Państwu zaprezentować, jest unikatowym na światową skalę, trójwymiarowym zapisem obecnego wyglądu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wystawa składa się z dwudziestu trójwymiarowych, dokumentalnych zdjęć wykonanych w Muzeum. Powiększenia mają rozmiar 100x70 cm. Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miejscem, które powinien zobaczyć każdy. Nie wszyscy
jednak mogą tu przyjechać. Z myślą o takich właśnie osobach powstała ta  wystawa. Wszystkie prezentowane na niej fotografie wykonane są w technice trójwymiarowej, która pozwala pokazać przestrzeń na płaskiej powierzchni zdjęcia. Dzięki temu zabiegowi oglądający otrzymują namiastkę rzeczywistego obrazu i mogą przez chwilę poczuć się jakby rzeczywiście byli w muzeum. Niestandardowa technika, jaką wykonane są fotografie oraz duży format potęgują dodatkowo odbiór przekazu poprzez iluzję przestrzeni. Jesteśmy przekonani, że nasza praca spotka się z zainteresowaniem szczególnie młodzieży, dla której w dobie internetu, obraz jest najważniejszym nośnikiem informacji. Te 20 prac to zaledwie mała część tego, co można zobaczyć na żywo, z pewnością jednak pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny, by pognębić i zniewolić drugiego człowieka.
Autorami tej niezwykłej wystawy są dwaj mężczyźni zafascynowani fotografią trójwymiarową:
Jacek GNIEWEK i Michał GRZYWACZ. Obydwaj są pasjonatami fotografii stereoskopowej i należą do elitarnego Polskiego Klubu Stereoskopowego. Ich prace w formie wystaw fotografii trójwymiarowych, były prezentowane w wielu galeriach      w Polsce, między innymi w Tarnowie, Nowym Targu, Puławach, Zgorzelcu, Chrzanowie, Niepołomicach i Jastrzębiu- Zdrój. Fotografie prezentowane na tej wystawie, to dokumentalny zapis obecnego stanu Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Niezwykłość tej ekspozycji,stanowią fotografie wykonane w trójwymiarowej technice zwanej ANAGLIFEM. Zastosowanie tej niestandardowej techniki wykonania,
oraz duży format fotografii, potęgują odbiór rzeczywistego obrazu poprzez iluzję przestrzeni. Stereoskopia znana jest już ponad 170 lat jednak obecnie niewielu fotografów potrafi sprostać wymaganiom stawianym przez tę technikę obrazowania.
Wystaw prezentujących fotografie Muzeum Auschwitz-Birkenau w tradycyjnej formie, można liczyć w tysiącach, natomiast ta ekspozycja, to jedyna taka wystawa na świecie.


     

Hubert Wysokiński

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe