Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [FOTO]

  • 03.08.2019, 14:26
  • Michał Żurawski
Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [FOTO]
1 sierpnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Parku Miejskim w Łukowie przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej odbyły się Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na uroczystość zaprosili: Miasto Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweterani Łuków oraz Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Koordynatorem ze strony ŁOK był instruktor Tomasz Kanadys.

Punktualnie o „godzinie W" zawyły syreny alarmowe i został odśpiewany Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego". Następnie Ewa Sposób, prowadząca te obchody, zaprezentowała sylwetkę Kazimiery Zabłockiej, nieżyjącej już dziś nauczycielki języka polskiego, pracującej m.in. w szkole w Świdrach, która jako młoda dziewczyna przebywała w Warszawie, kiedy wybuchło powstanie.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Wszyscy uczestnicy tych obchodów mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów i skosztować powstańczych potraw m.in. kawy z żołędzi, chleba ze smalcem czy chleba smażonego na tłuszczu.
Można również było wziąć udział konkursie plastycznym „63 natchnienia”, przygotowanym przez Biegaczy Pomagaczy z Fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Biegacze jak co roku pobiegli też w biegu upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego - „Bieg 63 minuty". Towarzyszyli im rowerzyści z Rowerowego Łukowa, którzy po honorowej rundzie w parku pokonali trzy trasy liczące 75, 63 i 44 kilometry.
Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyła projekcja filmu „Kanał” w Amfiteatrze Miejskim. „Kanał” to polski fabularny film wojenny z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, poświęcony powstaniu warszawskiemu.

Dziękujemy mieszkańcom Ziemi Łukowskiej za tak liczną obecność i hołd Powstańcom Warszawskim. Cześć i chwała bohaterom!

Michał Żurawski

Zdjęcia (124)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe