Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej [FOTO]

  • 04.09.2019, 13:12
  • Grzegorz Skwarek
Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej [FOTO]
Burmistrz m. Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Łuków, Parafia Podwyższenia Krzyża Św. III Łukowska Grunwaldzka Drużyna Harcerska,  41 Skrzydło Szkolenia Lotniczego w Dęblinie 1 września 2019 r. zaprosili na uroczystości związane z 80 rocznicą wybuchu II WŚ zainaugurowane na cmentarzu parafialnym św. Rocha w asyście pocztów sztandarowych Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego z Dęblina, Miasta Łuków oraz Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik i w obecności posłów ziemi łukowskiej S. Skwarka i K. Głuchowskiego, senatora RP St. Gogacza, burmistrza P. Płudowskiego, Prezydium Rady Miasta z K. Oklińskim, G. Suchodolskim, J. Oklińskim oraz mieszkańców Łukowa.

Podczas uroczystości uczestnicy oddali cześć pamięci wszystkim żołnierzom i cywilom poległym w wojnie obronnej września 1939 r. Apel poległych według porządku wojskowego odczytała druhna A. Gajowa. Po modlitwie proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża w intencji poległych i pomordowanych obecni złożyli wieńce i kwiaty na grobie żołnierzy Armii Krajowej. Na mogiłach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Po uroczystości obecni udali się do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i wzięli udział we mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Kan. Andrzeja Kieliszka w intencji żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny i ludności cywilnej zamordowanej w trakcie II WŚ.

Po mszy świętej, w oprawie Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. A. Próchniewicza pod dyrekcją T. Bochmana, zgromadzeni mogli wziąć udział w inauguracji pierwszej części plenerowej wystawy Łuków w dawnej fotografii, poświęconej mieszkańcom Łukowa z okresu poprzedzającego wybuch II WŚ. Wystawa będzie dostępna w tej formie do 17 września 2019 r. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Promocji UM Łuków oraz portalem łukówhistoria.pl i Parafią Podwyższenia Krzyża Św.

Grzegorz Skwarek

Zdjęcia (98)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe