Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” [FOTO]

  • 9 października 2019, 18:11 (aktualizacja 9 października 2019, 19:06)
  • Tomasz Kanadys
Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” [FOTO]
W sobotę 28 września 2019 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łukowie miał miejsce Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Organizatorami byli: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Szkoła Podstawowa Nr 1 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Łukowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Koncert obejrzało ponad 1000 osób.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” przy Łukowskim Ośrodku Kultury powstał we wrześniu 1999 roku. Działa jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Założycielem i dyrektorem zespołu jest Grzegorz Rzymowski. Kierownictwo artystyczne stanowią: Małgorzata Wardak – choreografia, Stanisław Zarzycki - kierownictwo muzyczne oraz Wojciech Zielonka - opracowania wokalne. Przy zespole funkcjonuje kapela złożona z kilkunastu łukowskich muzyków i wokalistów. W społeczną pracę wokół zespołu poza jego dyrektorem zaangażowanych jest grono ponad stu rodziców i wolontariuszy. Zaplecze zespołu stanowi Łukowski Ośrodek Kultury a środki na stroje, instrumenty i podróże pochodzą z dotacji łukowskich samorządów i instytucji wspierających kulturę oraz indywidualnych darczyńców, którymi zazwyczaj są rodzice tancerzy i muzyków.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” przez 20 lat stał się wizytówką Łukowa oraz powiatu łukowskiego. W tym okresie przez zespół przewinęła się ponad tysięczna grupa młodych mieszkańców Ziemi Łukowskiej. Dziś zespół liczy ponad 150 dzieci z Łukowa i z powiatu łukowskiego, w 4 grupach wiekowych od 8 do 19 lat.
ZPiT Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” występuje na scenach lokalnych, krajowych jak również zagranicznych. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiewki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich, warmińskie, opoczyńskie i kaszubskie. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” systematycznie wzbogaca swój repertuar o tańce kolejnych regionów Polski.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” 15.12.2004 roku jako jeden z ostatnich polskich zespołów folklorystycznych spotkał się w Watykanie na audiencji z Ojcem Św. Janem Pawłem II. W listopadzie 2014 roku Ojciec Święty Franciszek udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa „Łukowiakom” z okazji 15-lecia istnienia zespołu. W 2017 roku Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski wręczył zespołowi Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane przez Zarząd Województwa Lubelskiego za pielęgnowanie i ochronę tradycji regionu.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” wystąpił dotychczas na ponad 300 koncertach w kraju i zagranicą. „Łukowiacy” z polską piosenką, melodią i tańcem przemierzyli poza granicami Polski ponad 60 tys. kilometrów. ZPiT Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” z koncertami odwiedził m.in.: Watykan, Węgry, Czechy, Bułgarię, Włochy, Litwę, Łotwę, Estonię, Hiszpanię, Francję, Grecję, Irlandię, Niemcy, Ukrainę, Czarnogórę oraz Białoruś. Koncertował także na największych scenach w Polce.

W sobotę 28 września 2019 roku w swym rodzinnym mieście uroczyście w obecności znamienitych gości Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” obchodził 20 lecie działalności. Z tej okazji obecni i byli członkowie zespołu wystąpili w wielkim koncercie jubileuszowym.

Więcej o Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” na facebooku https://www.facebook.com/lukowiacy/ oraz na stronie http://lukowiacy.pl/strona.php?id=glowna

Zdjęcia: Fotolipek Grzegorz Lipiński

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (79)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe