Spektakl teatralny „Dzień gniewu” w wykonaniu uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie [FOTO]

  • 8 listopada 2019, 15:57
  • Tomasz Kanadys
Spektakl teatralny „Dzień gniewu” w wykonaniu uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie [FOTO]
W czwartek 7 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury miał miejsce spektakl teatralny „Dzień gniewu” w wykonaniu uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie. Reżyserem jest ksiądz Karol Jakubiak z Parafii Świętego Brata Alberta w Łukowie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Łukowskiej Mocy Teatralnej, jednej z imprez III Łukowskiej Mocy Kultury.

„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandstaettera pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści wpisanej w formę misterium paschalnego toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa obława na Żydów a jeden z ocalałych - Emanuel Blatt otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru a komendantem SS Bornem. To znajomi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie. Brandstaetter ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu najwyższy sens życia. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (84)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe