Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:20

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” laureatem Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza [FOTO]

W niedzielę 1 grudnia 2019 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach rozdano Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” laureatem Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza [FOTO]

Nagroda promuje osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem rozsławiają nasz region w kraju i świecie. Przyznawana od 1987 roku, jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych. Ma trzy kategorie: działalność artystyczną, dorobek literacki, naukowy i publicystyczny oraz działalność patriotyczną, społeczną i humanitarną. Na jej patrona wzięto człowieka, który symbolizuje miłość Ojczyzny i życiowy sukces osiągnięty mimo wielkich losowych przeciwności. Ludomir Benedyktowicz stracił w powstaniu styczniowym obie ręce, a mimo to wykształcił się i został cenionym malarzem.

W tym roku nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza otrzymali: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” za osiągnięcia artystyczne, Wojciech Radzikowski za promowanie tradycyjnej regionalnej żywności oraz prof. Violetta Machnicka za dorobek naukowy.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” działający przy Łukowskim Ośrodku Kultury obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. To dowód na żywotność i atrakcyjność polskiego folkloru – przez zespół przewinęło się prawie tysiąc młodych osób, teraz jest 150, a na koncerty przychodzą setki, a nawet tysiące osób. Jest to też prawdziwy pomnik sprawności organizacyjnej: jeżdżący po Polsce i świecie zespół opiera się bowiem głównie na wolontariacie rodziców i sympatyków.

Wojciech Radzikowski – prowadzi znaną w Siedlcach i regionie Piekarnię Ratuszową. Nagrodę otrzymał nie tyle za przetrwanie w bardzo konkurencyjnej branży, co za przywracanie i promowanie tradycyjnych receptur kulinarnych. Wojciech Radzikowski działa w kilku organizacjach, uczestniczył w niezliczonych imprezach branżowych, zdobył liczne nagrody. Dzieli się doświadczeniem z tymi, którzy chcieliby iść w jego ślady i wytwarzać zdrową żywność według sprawdzonych przez pokolenia przepisów. Kapituła odnotowała też fakt materialnego wspierania przez „Ratuszową” imprez naukowych i kulturalnych.

Violetta Machnicka - polonistka, dr hab. w zakresie nauk humanistycznych. Specjalizuje się w językoznawstwie, ma na koncie ponad 80 opracowań naukowych. Dogłębnie przebadała życie i twórczość Bolesława Prusa. Od siedmiu lat kieruje Siedleckim Towarzystwem Naukowym. Jest wielką propagatorką kultury języka, angażując się w liczne akcje popularyzatorskie, otwarte wykłady i konkursy w całym regionie.

Gratulujemy laureatom!!!

Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił grą na trąbce Anton Fartushnyi. Anton jest instruktorem muzyki w Łukowskim Ośrodku Kultury oraz członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”.

Foto: Podlasie24.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły