Orszak Trzech Króli w Łukowie [FOTO]

  • 8 stycznia 2020, 12:46
  • Tomasz Kanadys
Orszak Trzech Króli w Łukowie [FOTO]
W Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2020 roku w Łukowie odbył się Orszak Trzech Króli upamiętniający wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat związane z narodzinami Jezusa. Organizatorem wydarzenia było Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju. Jednym z wielu współorganizatorów był Łukowski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak oraz Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski.

Łukowski Orszak Trzech Króli odbył się już po raz szósty. Poprzedziła go Msza Święta odprawiona o godz. 12:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Następnie uczestnicy Łukowskiego Orszaku Trzech Króli przeszli z Placu Narutowicza, ulicami Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Partyzantów i Rogalińskiego do Amfiteatru w Parku Miejskim. Po drodze odgrywano kolejne sceny: „Edykt Cezara Augusta i Olśnienie Mędrców”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie sztuczki”, „Walka dobra ze złem” oraz „Brama do nieba”. W Amfiteatrze zaplanowano finał wydarzenia i wspólne kolędowanie. Na zakończenie błogosławieństwa wszystkim, którzy wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, udzielił Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie Ksiądz Jerzy Cąkała. Celem Orszaku była promocja Święta Objawienia Pańskiego, zwanego również Świętem Trzech Króli, oraz przywrócenie do przestrzeni publicznej staropolskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

W tegorocznym Łukowskim Orszaku Trzech Króli wziął udział Teatr TŁOK z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Aktorzy przygotowali balkonową scenę „Dwór Heroda”. W rolę Heroda wcielił się Marek Kisiel a jego Marszałkiem był Maciek Radomyski. Rolę Żyda odegrał Sławomir Żyłka a Bartłomiej Gregier zagrał postać Śmierci. Było to nowe doświadczenie aktorskie, szczególnie dla dwunastoletniego Maćka Radomyskiego.

Foto: Łukowski Ośrodek Kultury oraz Podlasie24.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (42)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe