Powiatowe Konkursy Recytatorskie: „W blasku szabasowych świec” i „Fletnia żałobna” w Łukowskim Ośrodku Kultury

  • 20.11.2017, 17:57 (aktualizacja 09.12.2017 21:28)
  • Sławomir Żyłka
Powiatowe Konkursy Recytatorskie: „W blasku szabasowych świec” i „Fletnia żałobna” w Łukowskim Ośrodku Kultury
14 listopada 2017 roku w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury odbyły się kolejne edycje Powiatowych Konkursów Recytatorskich. Już po raz jedenasty zabrzmiała poezja i proza żydowska „W blasku szabasowych świec” a po raz ósmy „Fletnia żałobna”. W tym konkursie pobrzmiewają treści traktujące o przemijaniu, sensie życia i sensie… śmierci. Jest to poetycki hołd dla tych co już odeszli. Brzmi to szczególnie w pierwszej połowie listopada.

Komisja artystyczna, w której zasiadały: polonistka Jolanta Gnas – Zienkiewicz i instruktor ŁOK Alicja Tomaszewska, doceniła ciekawy dobór repertuaru i twórczą jego interpretację. Panie podkreślały też konieczność większej odwagi i ekspresji. Powściąganie emocji często powoduje, że prezentacja jest jednorodna i najzwyczajniej nudna. Każdorazowo warto też by recytator zadawał sobie pytanie czy nie warto opracowywać tekstu, zwłaszcza prozy, pod kątem prezentacji recytatorskiej. Skreślenia wątków zacierających przesłanie powinny być stosowane bez ryzyka. Ciągle recytowane teksty bywają zbyt długie. W obu konkursach wzięło udział piętnastu recytatorów… kameralnie jak na wydarzenie powiatowe, jednak nie stresujmy się tym. To my jesteśmy po właściwej stronie. W imieniu organizatora dziękuję wszystkim młodym recytatorom za podjęcie trudu artystycznego operowania językiem ojczystym. Obserwując, że jest to dla was ekscytująca przygoda, zachęcam do dalszej pracy ze słowem.


Po wysłuchaniu 10 recytatorów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Fletnia żałobna” komisja nagrodziła: Karolinę Cabaj, Antoninę Kozłowską, Oliwię Rybkę i Kacpra Siwiaka. Wyróżnienie otrzymał Gustaw Rosiński. Po wysłuchaniu 5 recytatorów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Żydowskiej „W blasku Szabasowych świec” nagrody otrzymali: Oliwia Rybka i Kacper Siwiak a wyróżnienie otrzymała Antonina Kozłowska.
Gratuluję laureatom!


instruktor ds. recytacji ŁOK - Sławomir Żyłka

Sławomir Żyłka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe