"MET me w salonie"- TRAVIATA /odcinek II

  • 25 marca 2020, 15:02 (aktualizacja 27 marca 2020, 10:13)
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie"- TRAVIATA  /odcinek II
"Traviata" Giuseppe Verdiego to jedna z tych oper, które najbardziej poruszają publiczność na całym świecie. Opowiedziana dźwiękami historia miłości niemożliwej, przekraczającej konwenanse epoki.

Opera miała prapremierę w Wenecji w 1853 r., libretto powstało na podstawie "Damy Kameliowej" Aleksandra Dumasa – syna. Powieść „Dama kameliowa” napisałon pod wpływem osobistych przeżyć. To Marie Duplessis, do której wzdychał cały "Jockey-Club" utrzymywany przez najbogatszych mężczyzn z paryskiego towarzystwa, kochanka najbardziej wpływowych i znanych osobistości, także artystów – Franciszka Liszta i Aleksandra Dumas-syna, kochająca luksus i …kamelie, dała "życie" literackiej postaci Małgorzacie Gauthier. Książka została opublikowana w 1848 r. i okazała się sporym sukcesem.

Verdi zetknął się ze sztuką Dumasa podczas swojej wizyty w Paryżu w 1852 r. i od razu uznał, że świetnie nadaje się na libretto opery. Mimo to przez pewien czas wahał się, czy jej tematyka nie zrazi publiczności. Ostatecznie librecista i przyjaciel Verdiego Francesco Piave złagodził obyczajowy wydźwięk oryginału. Jednak jej premiera w Wenecji w 1853 stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery. Publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej, i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. Mimo to rola Violetty Valery (tytułowej „traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Akcja opery rozgrywa się w XIX-wiecznym Paryżu. Opera zaczyna się od smutnego prologu. Alfred Germont przybywa do domu tuż po śmierci ukochanej Violetty Valery, młodej kurtyzany. Kobieta pod koniec swojego krótkiego życia została przez niego odrzucona, odwrócili się od niej przyjaciele. Była samotna, biedna, ale pogodzona z Bogiem. Dawny ukochany jest bezradny i zrozpaczony.

Następnie akcja przenosi się do czasów, gdy Violetta była utrzymanką barona Douphola. Żyła w luksusie i dostatku, ale próżniacze życie nie przynosiło jej radości. Na przyjęciu poznaje poetę Alfreda Germonta, który zauroczony nią, ujawnia swoje uczucia. Violetta, choć chce być ostrożna, ulega uczuciu i postanawia rozpocząć nowe życie u boku Alfreda. W wiejskiej posiadłości spędzają szczęśliwe dni, choć nie mają oszczędności, a Violetta podupada na zdrowiu. Alfred wyjeżdża do Paryża, aby zarobić na wspólne życie. Tymczasem jego ojciec odwiedza Violettę i próbuje ją nakłonić do zakończenia związku, aby chronić dobre imię Alfreda i jego rodziny. Dziewczyna przyznaje mu rację i zostawia ukochanemu list pożegnalny, w którym informuje go o powrocie do dawnego stylu życia.

W Paryżu, na jednym z przyjęć Violetta u boku barona spotyka Alfreda. Ten publicznie ją obraża i wyzywa barona na pojedynek. Kobieta po ostatecznej utracie ukochanego opuszcza Paryż i w samotności walczy z ciężką chorobą. U kresu życia wspomina szczęśliwe dni. Alfred, uzyskując zgodę ojca na ślub, przyjeżdża do ukochanej i zastaje ją w ostatnich chwilach życia. Umierając w jego ramionach Violetta prosi go, aby znalazł szczęście u boku innej kobiety.

Nagranie retransmisji możecie zobaczyć udostępnione przez Metropolitan Opera tutaj:

OPERA DO OBEJRZENIA ON-LINE

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe