Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:20

Podróże kulturalne- BERLIN /odcinek II

Dzisiejszy odcinek „Podróży kulturalnych” sponsoruje literka B jak Berlin. Stolica naszych zachodnich sąsiadów ma do zaoferowania więcej niż można przypuszczać. Przez wiele lat podzielone murem miasto to obecnie metropolia nowoczesna, zaskakująca i znana z tolerancji.
Podróże kulturalne- BERLIN /odcinek II

Mitte to centralna dzielnica Berlina, w obrębie której znajduje się większość najważniejszych atrakcji. Samo słowo mitte w języku niemieckim oznacza po prostu środek. Popularne centrum rozciągające się od Alexander Platz do Postdamer Platz, z środkiem stanowionym przez monumentalny plac Gendarmenmarkt, mieści wiele znanych atrakcji turystycznych miasta. Do najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy słynna Brama Brandemburska - zbudowana na cześć Fryderyka II z kwadrygą bogini zwycięstwa u szczytu, której z bliska możecie się przyjrzeć TUTAJ

Na północ od Bramy - parlament Rzeszy słynny Reichstag, na południu przejmujący pomnik Pomordowanych Żydów (składa się z 2711 betonowych kloców - tyle ile stron w Talmudzie). W Centrum przetrwała też najsłynniejsza "pamiątka" po Murze Berlińskim czyli słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie.

Berliner Dom, czyli Katedra Berlińska to jedna z ciekawszych świątyń stolicy Niemiec. 
To największa świątynia w niemieckiej stolicy i prawdziwa perełka architektoniczna. Wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku katedra ewangelicka miała symbolizować potęgę panującej wówczas dynastii Hohenzollernów. Najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli jest 85-metrowa kopuła, która w połączeniu z wyraźnymi architektonicznymi inspiracjami włoskim renesansem, przywodzi na myśl rzymską Bazylikę św. Piotra. Zaprojektowane na planie ośmiokąta wnętrze robi wrażenie nieco ciasnego i mniejszego niż zapowiada to olbrzymia fasada. Z drugiej jednak strony środek berlińskiej katedry olśniewa wielością ozdób, sztukaterii i złoceń. Z najważniejszych zabytków i elementów wnętrza wymienić należy:

  • ołtarz - Zaprojektowany został jeszcze przed budową obecnej katedry przez Fryderyka Augusta Stülera. Całość wykonano z białego marmuru i onyxu. 
  • Kopuła - To chyba jeden z najefektowniejszych elementów berlińskiej katedry. Ma 70 metrów wysokości, a w środku wyłożona jest mozaiką składająca się z ponad 500 tysięcy płytek! Poniżej kopuły na zwieńczeniach kolumn widzimy posągi czterech twórców reformacji: Marcina Lutra, Filipa Melnchtona, Jana Kalwina i Huldrycha Zwnigli.
  • organy - Jedne z największych niemieckich organów w chwili otwarcia katedry były największym tego typu instrumentem w Niemczech. Posiadają 7269 piszczałek i 113 głosów.
  • krypta Hohenzollernów - Złożono w niej 94 ciała władców Niemiec i elektorów Rzeszy - między innymi elektora Jana Cicero, Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma I  czy króla Fryderyka Wilhelma I (1688-1740). Ostatni spoczynek odnalazły tu też pruskie królowe i księżniczki jak chociażby Zofia Charlotta Hanowerska czy Elżbieta Charlotta Wittelsbach.

Katedrę berlińską możecie sobie spokojnie zwiedzić TUTAJ

Kulturalnym sercem Mitte jest rzecz jasna słynna Wyspa Muzeów, po której możecie sobie pospacerować TUTAJ

Jej zaczątkiem była umieszczona tu przez Fryderyka Wilhelma III kolekcja dzieł sztuki. Wkrótce zbiór zaczął się rozrastać i rozdzielono go do kilku muzeów połączonych ostatecznie w jeden olbrzymi kompleks wystawienniczy. Całość w 1999 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach kompleksu wyróżnia się:

  • Stare Muzeum (Altes Museum) ze zbiorami sztuki starożytnej,
  • Nowe Muzeum (Neues Museum) również prezentujące dzieła antyczne,
  • Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie) ze sztuką niemiecką XIX i pocz. XX wieku,
  • Muzeum Bodego (Bode Museum) z numizmatami, sztuką bizantyjską i malarstwem nowożytnym,
  • Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum) z monumentalnymi niemieckimi znaleziskami archeologicznymi.

Pod tym linkiem  możecie zajrzeć do każdego z nich TUTAJ

Muzeum Pergamońskie jest najmłodszym, bo otwartym w 1930 roku, a jednocześnie największym z kompleksu pięciu muzeów znajdujących się na Wyspie Muzeów. Swoją nazwę zawdzięcza umieszczonemu w jego wnętrzach Wielkiemu Ołtarzowi Zeusa, zwanemu po prostu Ołtarzem Pergamońskim. Został on zbudowany w latach 180–160 p.n.e. właśnie w miejscowości Pergamon (obecnie Bergamon w Turcji). Do wielkich atrakcji muzeum należy zaliczyć m.in. rekonstrukcję wejścia na targ hellenistycznego Miletu, rekonstrukcję babilońskiej Bramy Isztar czy fasadę pałacu kalifów Mszatta. Poza tym w kilkunastu salach zobaczymy tysiące artefaktów, rzeźb czy fragmentów architektury. Mekka wszystkich fanów starożytności swoje wirtualne podwoje otwiera dzisiaj TUTAJ

Cały Berlin a lotu ptaka możecie sobie pooglądać TUTAJ

A być pomoże po kwarantannie postanowicie odwiedzić naszych sąsiadów?


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły