LitERAcka era dostępności /artykuł II

  • 26 marca 2020, 13:00 (aktualizacja 29 marca 2020, 18:24)
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności /artykuł II
Jakie ma znaczenie i skąd pochodzi słowo „influencer”? „Proszę pani” a może „proszę panią”? W „cudzysłowiu” czy w „cudzysłowie”? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z zawiłościami języka polskiego, znajdziecie w poniżej zamieszczonym odcinku kultowego programu „Słownik [email protected]”, prowadzonego przez profesora Jana Miodka oraz dr Justynę Janus-Konarską.

Materiał do obejrzenia, dostępny pod linkiem:
https://vod.tvp.pl/video/slownik-polskopolski,pucowac-odc-463,46908712

oraz na stronie facebook'a programu Słownik [email protected]olski
https://www.facebook.com/Slownikpolskopolski/

Prof. dr hab. Jan Franciszek Miodek to tak charyzmatyczna osobowość w świecie języka polskiego, że odnoszę wrażenie, iż większość z nas, jeżeli nie czytała jego książek, to przynajmniej słyszała wypowiedzi w programach telewizyjnych.  

Warto wspomnieć, że ten znakomity językoznawca od 1995 r. jest profesorem nauk humanistycznych. Zasiada w składzie Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od początku 
jej istnienia (1996r.), obok takich nazwisk jak m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski czy prof. Tadeusz Zgółka. 

Profesor jest autorem wielu książek, artykułów, recenzji  i innych publikacji z zakresu poprawności językowej i stylistycznej. Przez 48 lat (1968 - 2016) był pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2009 roku współprowadzi program „Słownik [email protected]”, w którym występuje w roli eksperta. 
 

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe