Podróże kulturalne- BARCELONA /odcinek III

  • 26 marca 2020, 16:00
  • Iwona Krystecka
Podróże kulturalne- BARCELONA /odcinek III
Dzisiaj niespodzianka i jeszcze raz B. Bo Barcelona to miasto zaczarowane. Urzeka atmosferą, magicznymi zaułkami oraz baśniową architekturą Gaudiego.

W Barcelonie nowoczesność prawie wszędzie sąsiaduje z tradycją a warte zobaczenia zabytki zobaczymy na każdym kroku. Dodatkowo przyciągają tętniące życiem place i ulice. Las Ramblas to najsłynniejsza promenada Barcelony wiedzie od Plaça de Catalunya aż do morskiego wybrzeża – Port Vell – i stanowi granicę dwóch znanych dzielnic: Barri Gotic i El Raval. Wiecznie zatłoczona, pełna kafejek, stoisk z kwiatami i ulicznych artystów, zachwyca swoją barwną i żywą atmosferą. Jej klimat możecie choć trochę poczuć tutaj:

Modernistyczna dzielnica Barcelony decyduje o jej wyjątkowości, sprawia że porównanie jej z jakąkolwiek inną metropolią na świecie nie ma sensu. L'Eixample jest efektem rozbudowy miasta w II połowie XIX wieku. Za sprawą urbanistycznego projektu, którego autorem był Ildefonso Cerdá dzielnica ta otrzymała specyficzny charakter zabudowy. Tworzą ją kwartały o wymiarach 133,3 m x 133,3 m ze ściętymi narożnikami przez co na skrzyżowaniach ulic utworzyły się ośmioboczne place.

Illa de la Discòrdia (lub Manzana de la Discordia) to najciekawszy kwartał, w którym "rywalizują" ze sobą budowle takie jak: Casa Milà , Casa Lleo Morera, Park Güell i dwa kolejne, chyba najbardziej znane dzieła Gaudiego:

Casa Batlló - popularna "Casa dels ossos" czyli "Dom Kości", swoją nazwę zawdzięcza kształtowi kolumn znajdujących się na pierwszej kondygnacji fasady. Miłośnicy dzieł Gaudiego uważają tę budowlę za esencję naturalistycznego etapu w sztuce katalońskiego architekta. Casa Batlló to jedno z najbardziej osobistych dzieł Gaudiego. Miejscy urzędnicy oraz sam zleceniodawca nie ograniczali wizji twórczej tego artysty, co nie zdarzało się zbyt często. Budynek ma 32 metry wysokości i 14,5 metra szerokości. Z zewnątrz charakteryzuje go fantazyjna forma fasady udekorowanej różnokolorowymi płytkami ceramicznymi, które mogą przybierać różne odcienie w zależności od tego czy widziane są przy określonym nasłonecznieniu lub w sztucznym świetle. Widoczna jest również organiczna forma zdobień, charakterystyczna dla naturalistycznej wizji sztuki, którą Gaudi uważał za najdoskonalszą. Casa Batllo i inne dzieła Gaudiego zobaczycie tutaj: https://www.casabatllo.es/en/virtual-tour/

Sagrada Familia to bez wątpienia najsłynniejszy projekt autorstwa Gaudiego, najbardziej rozpoznawalny na świecie symbol Barcelony, Katalonii i być może całej Hiszpanii. Temple Expiatori de la Sagrada Família to dzieło wciąż nie dokończone jednak zdumiewające wielkością, drobiazgowością i symboliką neogotyckiej architektury. Zarówno architektura jak i ornamentyka fasad oraz wnętrza Sagrada Familia przesiąknięte są ogromem chrześcijańskiej symboliki. Żmudną pracę nad ukończeniem bazyliki kontynuowali po Gaudim jego przyjaciele i współpracownicy, a po nich wybitni architekci i artyści z całego świata, którzy właśnie w ten sposób starają się oddać hołd jego geniuszowi.

Sagrada Familia to 18 wież - symbolizują liczbę 12 apostołów, 4 ewangelistów, Chrystusa oraz Dziewicę Maryję. Cztery główne królestwa natury: Królestwo roślin: potężne, rozgałęziające się ku górze kolumny znajdujące się w nawie głównej przypominają gęsty, kamienny las. Królestwo zwierząt: symbole zwierząt są wszechobecne w ornamentyce (najwięcej znajduje się na Fasadzie Narodzenia). Są to stworzenia reprezentujące zarówno dobro (jagnię symbolizujące Chrystusa, gołębica symbol Ducha Świętego) jak i zło (wąż z jabłkiem jako symbol szatana, rozmaite gady i płazy). Królestwo minerałów: przypominają o tym witraże oraz pofałdowana powierzchnia Fasady Narodzenia, która ma odzwierciedlać krajobraz katalońskich gór Montserrat. Królestwo człowieka: najwyraźniej odzwierciedlone w głównym portalu Fasady Męki Pańskiej, najbardziej naturalistycznej, która za pomocą kanciastych brył tworzących pasyjne rzeźby trafia do serc osób, które ją oglądają. Na dole znajduję się sześć pnących się ku górze kolumn. Symbolizują one główne kości człowieka (ukrzyżowanego Chrystusa) razem ze strukturą przylegających do nich ścięgien. Powyżej dopełnia je 18 innych kolumn, łącznie 24 czyli tyle ile kości mają ludzkie żebra.

To arcydzieło architektury możecie z bliska obejrzeć tutaj: https://360stories.com/barcelona/story/la-sagrada-familia

i tutaj: https://sagradafamilia.org/visita-virtual

Jednym z najciekawszych muzeów w całej Hiszpanii jest Museu Picasso w Barcelonie. Artystę wiąże z Barceloną szczególna więź, tutaj tak na prawdę wykształcił i ukierunkował swoją twórczość. Do stolicy Katalonii sprowadził się wraz z rodziną mając 14 lat, w 1895 roku. Wbrew swojemu "szczenięcemu" wiekowi, dzięki niebywałemu geniuszowi szybko zintegrował się z miejscową, artystyczną bohemą. Miejscem, w którym spotykali się katalońscy twórcy stał się bar-restauracja Els Quatre Gats otwarty w 1897 roku. Dwa lata później Pablo Picasso pozostawił w niej po sobie ślad w postaci zaprojektowanej grafiki menu. W kwietniu 1904 roku opuścił Barcelonę i przeniósł się na stałe do Paryża. Pomimo tego w późniejszych latach wielokrotnie odwiedzał stolicę Katalonii, miejsce bliskie jego sercu, które wywarło kolosalny wpływ na jego życie oraz warsztat artystyczny. Obecnie w Muzeum Picasso znajduje się ponad 3,800 prac artysty i jest ono szczególnie bogate w dzieła z wczesnego okresu twórczości, kiedy odbywał nauki, aż do Okresu Błękitnego.

Zapraszamy na stronę muzeum: http://www.bcn.cat/museupicasso/en/visiting/virtual-tours.html

i krótki film z wnętrz:

Jest jeszcze coś dla fanów sportu: witrualna wizyta na na Camp Nou: https://www.youvisit.com/tour/campnou

A całą Barcelonę z lotu ptaka możecie zobaczyć tutaj: https://www.airpano.com/360photo/Barcelona-Spain/

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna Rzym
Anna Rzym 26 marca 2020, 17:30
Wspomnień czar....dziękuję

Pozostałe