Niezdyscyplinowany cykl SZTUKA UPIĘKSZANIA CODZIENNOŚCI [Papier-maché: na czym polega?] /odcinek V

  • 29 marca 2020, 08:00
  • Anna Karolkiewicz
Niezdyscyplinowany cykl SZTUKA UPIĘKSZANIA CODZIENNOŚCI [Papier-maché: na czym polega?] /odcinek V
Technika tworzenia dekoracji i ozdób z papier-mâché znana jest już od II w. n.e. Jej prekursorami byli oczywiście Chińczycy, którzy jak żaden inny naród doskonale opanowali wszelkie techniki dekoracyjne związane z obróbką delikatnego papieru.

Sztuka tworzenia dekoracji w technice papier-mâché polega na wielokrotnym i naprzemiennym nakładaniu na siebie kolejnych warstw papieru i kleju. W trakcie tego procesu stopniowo nadawany jest kształt ostateczny formowanej dekoracji.

Technika papier-mâché obejmuje także modelowanie z masy papierowej, która po wysuszeniu zamienia się w twardą powłokę. Tą właśnie metodą wykonywano bardzo często teatralne elementy scenografi, karnawałowe maski czy elementy lalkarskie, a nawet lampy. Zależnie od ilości nakładanych na przedmiot warstw kleju i papieru powstała finalnie bryła upodabniać się może niezwykle realistycznie do mocniejszych w odbiorze materiałów, takich jak glina, drewno, brąz czy nawet kamień.

Jak zrobić masę papierową? 


Propozycje zajęć z masą papierową:
Wielka pisanka ;-)


Ramki:


Kot!

 

Anna Karolkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe