"MET me w salonie"- TOSCA /odcinek III

  • 27 marca 2020, 11:00
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie"- TOSCA  /odcinek III
Tosca – trójaktowa opera seria z muzyką Giacoma Pucciniego, do której libretto w języku włoskim napisali Luigi Illica i Giuseppe Giacosa.

Światowa prapremiera dzieła miała miejsce 14 stycznia 1900 w Rzymie w Teatro Costanzi.  Prapremiera opery odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Teatro Constanzi w Rzymie i, choć początkowo nie została przyjęta z entuzjazmem przez krytyków i publiczność, dziś uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych oper świata, a jej tytułową bohaterkę zalicza do kanonu największych heroin operowych. Opera Pucciniego powstała na kanwie sztuki teatralnej Victoriena Sardou „La Tosca”. 

Akcja „Tosci” rozgrywa się w Rzymie 17 czerwca 1800 r. i obejmuje 24 godziny. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał.

Śpiewaczka Floria Tosca kocha malarza Maria Cavaradossiego, na drodze do ich uczucia staje jednak prefekt policji rzymskiej – baron Scarpia… Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija barona Scarpię, lecz zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci…

Do zobaczenia na stronie Vienna State Opera pod adresem:

https://www.culturall.com/ticket/ists/access_tickets.mc?id=54141&vorst_num=54141&_t=access_tickets_live_stream&_c=25776&selling_mode=Vorverkauf

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe