LitERAcka era dostępności /artykuł IV

  • 30 marca 2020, 08:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności /artykuł IV
Tym razem zaprosimy Państwa do poszukiwań. Poszukiwań zbiorów, metryk, akt, map, zdjęć i wielu innych materiałów. Możemy zagłębiać się w naszej historii, historii miejsca w którym żyjemy, historii wszystkich dokumentów, które od zawsze nas interesowały.  

 „Szukaj w archiwach” to serwis, zawierający opisy, skany materiałów archiwalnych m.in. z archiwów państwowych. Jak czytamy, dostęp do zbiorów jest bezpłatny. Nie trzeba się również rejestrować ani logować. (Jeżeli chcemy skorzystać z dodatkowych funkcji serwisu, warto się jednak zarejestrować). Wystarczy wejść w „Szukaj w archiwach” https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ i wpisać w wyszukiwarce konkretne hasło. Poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji, np. wybranego dokumentu czy okresu historycznego, jesteśmy w stanie znaleźć ciekawe i cenne materiały.  

Jak podaje serwis, dane, które posiada, pochodzą z dwóch źródeł:

– Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA) – w którym archiwa państwowe i inne instytucje gromadzą dane,
– bazy „Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego” (PRADZIAD) – w którym archiwa państwowe gromadziły informacje o materiałach genealogicznych.

Zachęcamy Państwa do wędrówki w przeszłość w poszukiwaniu śladów historii.

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe