Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek VI

  • 1 kwietnia 2020, 12:00
  • Iwona Krystecka
Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek VI
Dzisiaj sięgniemy do filmów trochę starszych. Serwis Ninateka polecam wszystkim, którzy lubią sobie czasem odkurzyć stare, polskie perełki. Znajdziecie tam zarówno filmy, spektakle, słuchowiska jak i koncerty czy wystawy.

Dla dorosłych polecam dzisiaj obsypany wieloma nagrodami film Jana Jakuba Kolskiego „Wenecja”. Film oparty jest na opowiadaniu „Sezon w Wenecji”, autorstwa wybitnego pisarza Wlodzimierza Odojewskiego. Bohaterem filmu jest dziesięcioletni Marek. Chłopiec marzy o podróży, która jest dla niego symbolicznym momentem przekroczenia progu dojrzałości. Ale ani napięta sytuacja w domu, ani zbliżająca się wojna nie sprzyjają realizacji tego marzenia. Ostatecznie, zamiast na Lido, Marek wraz z matką, Joanną, lądują w rodowej posiadłości, zarządzanej przez ciotkę Weronikę. Przybywają tu również inni niewalczący na froncie członkowie jego rodziny – w tym również dzieci. Te ostatnie, odizolowane od brutalnej, wojennej rzeczywistości tworzą własną – umowną i bezpieczną. Jej najpełniejsze odzwierciedlenie stanowi zalana wodą piwnica, która niebawem stanie się wyidealizowaną Wenecją. Mocna stroną filmu są niewątpliwie piękne, ciepłe zdjęcia autorstwa Artura Reinharta. Szczególnie dzisiaj, zamknięci w domach możemy docenić historię niezwykłej siły marzeń, która pozwoliła zamienić zalaną piwnicę rodzinnej posiadłości w Wenecję, najbardziej romantyczne miasto na ziemi.

https://ninateka.pl/film/wenecja-jan-jakub-kolski

Dla dzieci natomiast, również w Ninatece, znajdziecie kultowy muzyczny film fantasy - „Akademia Pana Kleksa”. Przygody szalonego profesora oparto na książce napisanej przez Jana Brzechwę. Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna właśnie przedziwną naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód, a w Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A.

Pan Kleks w najzwyklejszych, najbardziej codziennych czynnościach potrafi dostrzec coś cennego, pasjonującego i pożytecznego. Nudną codzienność przenieść w świat baśni. Niezapomniany w tej roli jest oczywiście Piotr Fronczewski. Reżyser filmu - Krzysztof Gradowski napisał scenariusz i teksty większości piosenek, które do tej pory zna na pamięć prawie cała Polska.

https://ninateka.pl/film/akademia-pana-kleksa-przygoda-ksiecia-mateusza-cz1

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe