LitERAcka era dostępności [Literacka Nagroda „Nike” i „Nie ma”] /artykuł VII

  • 6 kwietnia 2020, 07:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Literacka Nagroda „Nike” i „Nie ma”] /artykuł…
Literacką Nagrodę „Nike” w 2019 roku, wyborem jury i  czytelników,  otrzymał Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”. Czy zasłużenie? Ocenę pozostawiamy Państwu.

Literacka Nagroda „Nike” przyznawana jest od 1997 roku. Głównym celem nagrody jest promocja literatury polskiej. W konkursie biorą udział tylko żyjący autorzy. Nagrody nie można podzielić lub nie przyznać, a opracowania i prace zbiorowe są wykluczone z konkursu. Jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody w dniu jej ogłoszenia i wręczenia.

Fundatorami „Nike” są „Gazeta Wyborcza” i „Fundacja Agory”. Zwycięzca otrzymuje statuetkę, zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz 100 tys. złotych.

Szczegółowe informacje, regulamin, listę laureatów i nominowanych w poprzednich edycjach, znajdziecie Państwo na poniższej stronie:

http://nike.org.pl/strona.php?p=28&eid=26

Mariusz Szczygieł jest polskim pisarzem, reportażystą, dziennikarzem. Pracował dla Gazety Wyborczej. Był współautorem i prowadzącym talk-show „Na każdy temat”. Wspólnie z Wojciechem Tochmanem założył Wydawnictwo Dowody na Istnienie, które działa w ramach Fundacji Instytutu Reportażu. Otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. Europejską Nagrodę Książkową za „Gottland” (2009),  Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013), Grand Press (2013).

Kilka słów o „Nie ma” od wydawcy:

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność".

Recenzja książki dostępna pod linkiem: https://culture.pl/pl/dzielo/mariusz-szczygiel-nie-ma

Zapraszamy do posłuchania fragmentu „Nie ma”. Tekst czyta Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

 

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe