"MET me w salonie"- HALKA /odcinek VIII

  • 8 kwietnia 2020, 15:00
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie"- HALKA /odcinek VIII
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza do obejrzenia online „Halki” Stanisława Moniuszki. Spektakl w reżyserii Pawła Passiniego i pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury z Teatru Wielkiego w Poznaniu został nagrany w Operze Narodowej w Warszawie podczas gościnnego występu 19 września. W głównych rolach wystąpili Monika Mych-Nowicka oraz Piotr Friebe. Partnerowali im Łukasz Goliński, Magdalena Wilczyńska-Goś i Rafał Korpik.

„Halka” Stanisława Moniuszki to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich oper, należąca do najczęściej wystawianych dzieł. Jej twórcę nazywamy często ojcem polskiej opery narodowej.

Libretto opery opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki, która uwiedziona przez panicza Janusza zachodzi w ciążę. Halce wydaje się, że Janusz ją kocha, jednak ten planuje poślubić Zosię, pochodzącą, w przeciwieństwie do Halki, ze szlacheckiej rodziny. Obłudę i fałsz Janusza stara się pokazać Halce kochający się w niej Jontek. Dziewczyna daje wiarę jego słowom dopiero, gdy widzi młodą parę w kościele. Halka rozpacza nad losem swoim i swojego dziecka, w rozpaczy rzuca się w nurt rzeki.

Ciekawostką jest to, że Moniuszko nigdy nie był w Tatrach ani też muzyki podhalańskiej nie słyszał – on ją sobie wyobraził, tworząc ogólny idiom muzyki ludowej z różnych elementów folkloru polskiego. Stąd w operze o Góralach pojawia się mazur, dziś osłuchany jako jeden z arcypolskich cytatów muzycznych, co to spod strzech wyimaginowanych trafił pod strzechy prawdziwe.

 

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe