LitERAcka era dostępności [Hanna Krall] /artykuł X

  • 13 kwietnia 2020, 07:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Hanna Krall] /artykuł X
Nawiązując do artykułu, poświęconemu m.in. Mariuszowi Szczygłowi, nie sposób pominąć mentorkę pisarza Hannę Krall, mistrzynię reportażu, autorkę znanej na całym świecie publikacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Hanna Krall jest reportażystką, pisarką i dziennikarką. Urodziła się w Warszawie, w żydowskiej rodzinie. Najbliżsi zginęli podczas wojny. Krall ocalała ukrywana przez Polaków. Uratowano ją z transportu do getta.  Przeżycia z dzieciństwa, z czasów okupacji, Holocaust i Żydzi, są głównymi tematami twórczości autorki. Pisała m.in. dla „Życia Warszawy”, „Polityki”, „Gazety Wyborczej”. Sławę przyniósł jej reportaż „Zdążyć przed Panem Bogiem”(1977r.), który powstał na podstawie wywiadu z Markiem Edelmanem, przywódcą powstania w getcie warszawskim. Pracowała w zespole literackim „Tor”. Napisała także teksty, które stały się podstawą scenariuszy filmów: Krótki dzień pracy Krzysztofa Kieślowskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego.

Szczegółowe informacje na temat twórczości Hanny Krall oraz ciekawostek z jej życia, możecie znaleźć Państwo w artykule: https://culture.pl/pl/tworca/hanna-krall

Warto również sięgnąć do książki „Krall”. Jest ona wynikiem rozmów reportażystów Mariusza Szczygła i Wojciech Tochmana z Hanną Krall. Recenzja książki dostępna pod linkiem: https://culture.pl/pl/dzielo/mariusz-szczygiel-wojciech-tochman-krall

Zapraszamy także do obejrzenia i wysłuchania jednego z odcinków „Rozmów poszczególnych”, który jest poświęcony warsztatowi Hanny Krall. Z pisarką rozmawia Mariusz Szczygieł.

https://ninateka.pl/film/hanna-krall-rozmowy-poszczegolne

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe