LitERAcka era dostępności [Simona Kossak] /artykuł XI

  • 16 kwietnia 2020, 09:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Simona Kossak] /artykuł XI
Prawnuczka Juliusza Kossaka, wnuczka Wojciecha Kossaka, córka Jerzego Kossaka. Bratanica Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej i Magdaleny Samozwaniec. Profesor nauk leśnych, biolog, ekolog. Ponad 30 lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej. Jej życie doskonale zobrazowała w biografii Anna Kamińska. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” to książka o niezwykłej, szalenie inteligentnej i ciekawej osobie, którą była Simona Kossak.

Simona Gabriela Kossak urodziła się w Krakowie, w znanej, artystycznej rodzinie. Nie poszła w ślady sławnych przodków. Zamiast sztalug wybrała biologię. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od 2003 roku pełniła funkcję kierowniczą. Na stałe zamieszkała w Dziedzince – leśniczówce w Puszczy Białowieskiej.

Simona Kossak była znana ze swoich poglądów, dotyczących ochrony przyrody. Prowadziła codzienne audycje „Dlaczego w trawie piszczy” w Radiu Białystok oraz regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Jest autorką wielu niepublikowanych dokumentacji, artykułów popularnonaukowych oraz filmów przyrodniczych. Za swoją pracę na rzecz nauki, ekologii i ochrony przyrody, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

O życiu Simony, jej wyborach, refleksjach, przeczytamy we wspomnianej książce Anny Kamińskiej „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Biografia okraszona jest pięknymi fotografiami m.in. Lecha Wilczka, przyrodnika, fotografa, partnera Simony. Gorąco zachęcamy do lektury!

Szczegółowe informacje o Simonie Kossak znajdziecie Państwo tutaj: https://culture.pl/pl/tworca/simona-kossak

Galeria zdjęć, przedstawiająca Simonę Kossak w niezwykłych ujęciach: https://culture.pl/pl/galeria/niezwykle-zdjecia-simony-kossak-galeria

Reportaż o Simonie „Miejsce w Raju”, reż. Beaty Hyży - Czołpińskiej: https://bialystok.tvp.pl/15242951/miejsce-w-raju

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe