CEL: MUZYCZNIE LIVE: Kirszenbaum /24 kwietnia 2020 godzina 21:00

  • 24 kwietnia 2020, 18:00
  • Tomasz Kanadys
CEL: MUZYCZNIE LIVE: Kirszenbaum /24 kwietnia 2020 godzina 21:00
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny wirtualny koncert. Tym razem na żywo wystąpi krakowski duet Kirszenbaum. Transmisja koncertu online odbędzie się w piątek 24 kwietnia 2020 roku o godz. 21:00. W związku z migracją wszelkiego życia do chmury, Kirszenbaum zagra koncert żałobny. Będzie to koncert prawdziwy, pełnowymiarowy, zagrany tak, jakby miałby być ostatnim, w opustoszałej po zmroku przestrzeni Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie.

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

Artyści wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko, Letniej Akademii Filmowej i Green Zoo Festival, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018 oraz Festiwalu FAMA 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy ukazywały się w magazynach „Wizje” i „Inter”), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez „Kontent”, „Wizje”, „Helikopter”, „Zupełnie Inny Świat”, „Inter” czy „Ha!art”.

W marcu 2019 roku nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu (Stypa komedianta), nagrany w studiu S4 Polskiego Radia, we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej: http://karrot.pl/stypakomedianta

Recenzje:
MARIUSZ OWCZAREK (TRÓJKA POLSKIE RADIO) - "Wasza muzyka stwarza niesamowity, niepokojący nastrój. (…) Udało wam się wykreować coś odrębnego."
AGNIESZKA BARAŃSKA (RADIO KRAKÓW) - "Nikt w tym kraju, a może nawet na całym świecie, tak nie gra. (...) Wspaniała opowieść o niezadowoleniu ze świata."
SOUNDRIVE - "(...) ponure oblicze folku - czasami grawitującego ku post-rockowi, kiedy indziej ku niemal radiowej przebojowości."
KVLT - "Staś Szczurołap to arcydzieło (...) poczułem się jak na starodawnym rynku w godzinach szczytu."
WOJCIECH WAGLEWSKI - "Cała forma mi się bardzo podoba, ona jest taka 'kozacka', ona jest fajna."
GAZETA MAGNETOFONOWA - "Trochę jak szaleńcza zabawa, a może raczej danse macabre upojonych alkoholem żałobników, przechodzi przez różne stadia intensywności i refleksji, dotyka groteski i absurdu (...)."

Transmisja koncertu na żywo online tutaj https://www.facebook.com/groups/kulturawkwarantannie

UWAGA! Koncert jest darmowy, ale w jego trakcie gorąco zachęcamy do wsparcia Kirszenbaum dowolną kwotą. Jak? Wystarczy wysłać darowiznę na rzecz Stowarzyszenie Folkowisko. Możecie to zrobić tutaj: https://folkowisko.gorajec.info/przekaz-darowizne-na-artyste/
Zapraszamy!!!

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe