„Kreatywny Senior” [Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?] /Artykuł XIII

  • 27 kwietnia 2020, 05:00
  • Alicja Dymitruk
„Kreatywny Senior” [Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?] /Artykuł XIII
Dzisiaj zmierzymy się z tematem ważnym, dotyczącym ciśnienia tętniczego. Podamy jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze oraz wskażemy 10 fałszywych poglądów na temat nadciśnienia tętniczego.

Na początek zacytujemy podstawowe zasady mierzenia ciśnienia tętniczego. Jak piszą lek. med. Krzysztof Rewiuk oraz dr hab. Jerzy Gąsowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM, aby pomiar był rzetelny, należy przestrzegać kilku reguł:

Pomiar ciśnienia tętniczego powinien odbywać się w warunkach spoczynkowych, tzn. po co najmniej 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej.
Pomieszczenie, w którym dokonuje się pomiaru, powinno być miejscem spokojnym, o temperaturze pokojowej.
Pomiar nie powinien być bezpośrednio poprzedzony spożyciem posiłku, czy wypaleniem papierosa, a pacjent w chwili pomiaru nie powinien być zdenerwowany.
Bardzo istotny jest dobór średnicy mankietu do wielkości ramienia – u osób o grubym ramieniu należy stosować szersze mankiety (zbyt wąski mankiet zawyża wartości ciśnienia tętniczego).
Przy pierwszorazowym badaniu należy dokonać pomiaru ciśnienia na obu ramionach, a kolejne pomiary wykonujemy na tym ramieniu, na którym stwierdziliśmy wyższe wartości ciśnienia. Jeśli nie stwierdzono różnicy ciśnień pomiędzy ramionami, kolejne pomiary należy wykonywać na ręce niedominującej (czyli u praworęcznych po stronie lewej).
Pacjent w trakcie pomiaru powinien pozostawać w pozycji siedzącej, łokieć badanej kończyny powinien być podparty, a ramię znajdować się na wysokości serca*
*Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte ze strony https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/58699,jak-mierzyc-cisnienie-tetnicze

Pod podanym odnośnikiem znajdziecie Państwo również artykuł jak właściwie krok po kroku wykonać pomiar ciśnienia tętniczego różnymi ciśnieniomierzami:

https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58708,pomiar-cisnienia-tetniczego-krok-po-kroku

W poniższym artykule lek. med. Krzysztof Rewiuk oraz dr hab. Jerzy Gąsowski podają 10 fałszywych poglądów na temat nadciśnienia tętniczego. Zapraszamy do lektury artykułu.

https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58817,10-falszywych-pogladow-na-temat-nadcisnienia-tetniczego

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe