LitERAcka era dostępności [Czytelnictwo w Polsce] /artykuł XVI

  • 27 kwietnia 2020, 17:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Czytelnictwo w Polsce] /artykuł XVI
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To niezwykłe święto skłania do refleksji nad poziomem czytelnictwa. Co ma wpływ na kształtowanie gustów czytelniczych? Ilu Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2019 roku? Jaką formę książki wybierają czytelnicy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w artykule. Zapraszamy do lektury.

Według Badań Biblioteki Narodowej w 2019 roku można odnotować zatrzymanie spadku czytelnictwa. 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku. Najchętniej wybieramy książki w papierowej formie. W rankingu najpopularniejszych autorów, których książki czytaliśmy najczęściej, w pierwszej piątce znaleźli się: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King,  Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Wpływ na wybór pozycji czytelniczych mają przyznawane nagrody, stąd też wynika duże zainteresowanie literaturą noblistki Olgi Tokarczuk, która znalazła się na podium najbardziej poczytnych autorów w Polsce.

Szczegółowe informacje na temat wyników przeprowadzonego badania znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf

Zapraszamy do lektury i analizy czytelnictwa na przestrzeni lat.

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe