Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek XVI

  • 28 kwietnia 2020, 10:30
  • Iwona Krystecka
Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek XVI
Uwaga dzisiejszy film wraz z możliwością dołączenia do dyskusji jest dostępny online tylko 28 kwietnia o godzinie 19.00! ( po tym czasie trzeba będzie czekać na inne legalne źródła). Nie przegapcie tej okazji. Słodko-gorzki film Lulu Wang był jednym z przebojów ostatniego festiwalu Sundance. „Kłamstewko” wpisuje się w nurt kina opisującego z dystansem i humorem różnice kulturowe Wschodu i Zachodu, chociaż za temat obiera niewesołą sytuację: rozpoznanie nowotworu i pewnej staruszki.

Billi (w tej roli aktorka i raperka, Awkwafina) mieszka wraz z rodzicami w Nowym Jorku i właśnie tam zastaje ją wiadomość o ciężkiej chorobie żyjącej w Chinach babci. Rodzina podejmuje jednak decyzję o tym, by nie mówić staruszce o jej chorobie i cały czas trzymać przed nią wyniki badań w tajemnicy. Jest to wynik chińskiego zwyczaju (do którego stosują się nawet lekarze!), który wywodzi się z wiary w to, że ludzi zabija strach przed śmiercią, a nie śmiertelna choroba. Komedia przeplata się tu niemalże organicznie z dramatem i tragizmem, wątki wzruszające i bawiące do łez krzyżują swe drogi z trafnymi obserwacjami społecznymi i smutkiem. Film w reżyserii Lulu Wang jest przede wszystkim opowieścią o różnicach kulturowych, odmiennych filozofiach życia i jego afirmacji. To też mądra przypowieść przyglądająca się trzem pokoleniom ludzi zamieszkujących kompletnie różne części świata i badająca ich umiejętności porozumiewania się ze sobą.

Historia, choć w gruncie rzeczy prosta, jest jednocześnie niebanalna i dająca do myślenia.

https://www.e-kinopodbaranami.pl/film/klamstewko/?fbclid=IwAR2j4PimEf2Ou5sECFni0LC_emSzHlLC8G83KX2aspiOtIASE8-TGbVfGmQ

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe