Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:29

Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [PAPIER CZERPANY] /odcinek XXII

Nie zastanawiamy się nad tym skąd go mamy, nad tym, że jeszcze nie tak dawno, nie był tak powszechny, tak dostępny. A papier to całkiem ciekawa historia ;-)
Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [PAPIER CZERPANY] /odcinek XXII

... bez  karty papirusowej trudno wyobrazić sobie ludzką cywilizację,
a tym bardziej historię

Pliniusz: Historia Naturalna, XIII  68

Krótko o niej tutaj, ale zachęcamy do zgłębienia tematu na własną rękę.

Nazwa „papier" pochodzi od nazwy  rośliny cypertis papirus, z której łodyg starożytni Egipcjanie wyrabiali materiał do pisania w formie luźnego zwoju, zwanego papirusem. Obok papirusu do celów pisarskich używano wtedy również pergaminu, wyrabianego ze skór młodych zwierząt domowych.
Obecnie papierem nazywamy materiał mający formę cienkich arkuszy lub zwojów, otrzymywany ze  spilśnionych włókien, głównie roślinnych, z odpowiednimi dodatkami, służący zależnie od gatunku: do druku, pisania, pakowania, przeznaczony głównie do celów  pisarskich i drukarskich oraz do celów technicznych.

Papier, to materiał w postaci arkusza lub wstęgi,

Po raz pierwszy papier wynaleziono   w 105 r.n.e. w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty. Czynność tę wykonywano na matach. Polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Po zdjęciu waty na tychże matach osadzał się  cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał  się do  pisania. Ponieważ jedwab był bardzo  drogi, Chińczycy  zastąpili go  włóknami   roślinnymi  i szmatami lnianymi.
Składniki do materiału pisarskiego wynaleziono około 107 r.n.e.   Masa papierowa składała się z włókien tkanin miażdżonych i tłoczonych w cienkie arkusze. Była to produkcja polegająca na powtórnym zużyciu tkanin i włókien roślinnych. Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko dzięki zapoznaniu z nim cesarza.
Mimo to około 750 roku Arabowie nauczyli się jego wytwarzania od jeńców chińskich, ujawniając tajemnice produkcji innym krajom ze świata arabskiego.
Prawdopodobnie już w III wieku  n.e składniki do wytwarzania papieru znali Koreańczycy.  W VI wieku umiejętności te posiedli Japończycy, którym tajemnice wytwarzania papieru zdradził koreański mnich Doncho. Japoński papier niedługo po tym stał się lepszy jakościowo od  koreańskiego.
W wiekach od VII do IX materiał ten wyrabiano także w Iranie, Indiach i Arabii.   Poprzez migracje ludów droga papieru obiegła cały świat. Do Europy dotarł jedwabnym szlakiem, który biegł przez Azję Środkową, Persję, Egipt, Afrykę  i Hiszpanię. Tu w 1154 roku zbudowano pierwszą papiernię.
Do Polski papier dotarł  około XV wieku.

A czy ktoś z Państwa próbował kiedykolwiek, w domowym zaciszu- zrobić papier czerpany?

Raczej nie, a mogłoby to być nawet zabawne ;-)

Podsyłamy kilka linków:

http://zrobiszsam.muratordom.pl/dekoracje/ozdoby/jak-zrobic-papier-czerpany-instrukcja-krok-po-kroku,15_612.html

http://manufakturapapieruczerpanego.pl/o-warsztatach/jak-zrobic-z-w-najprostszy-sposob-papier-czerpany-z-makulatury/

http://www.blog.ziolowo.pl/2014/06/14/papier-czerpany-ziolowo-kwiatowy/

https://pracowniabordo.wordpress.com/2017/03/02/jak-zrobic-abazur-z-papieru-czerpanego-diy/

http://mojefiksumdyrdum.blogspot.com/2014/12/papier-czerpany.html

http://www.blog.ziolowo.pl/2014/06/15/jak-zrobic-papier-ziolowy/

http://www.papier-mache.eu/blog/blog/przepis-na-papier-czerpany.html

http://www.galaxia-art.pl/2010/07/czerpanie-papieru-krok-po-kroku.html

http://takczysiak.com.pl/jak-zrobic-papier-czerpany-domowym-sposobem/

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 01.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 04.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 04.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły