LitERAcka era dostępności [Książki dla dzieci i młodzieży] /artykuł XVII

  • 2 maja 2020, 07:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Książki dla dzieci i młodzieży] /artykuł XVII
Sobotnie artykuły poświęcone będą literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Może macie ulubione książki z dzieciństwa, w których się zaczytywaliście bądź które Wam czytali rodzice? Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich propozycji.

„Ten obcy”  to powieść napisana przez Irenę Jurgielewiczową, wydana w 1961 roku. Jak podają źródła:

 „Powieść ta została wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena (1964), na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY), działające pod patronatem UNESCO”*

Książka opowiada o problemach młodzieży, dojrzewaniu, wyborach.  Jej bohaterami są Ula, Pestka, Marian, Julek. Czwórka przyjaciół postanawia pomóc tajemniczemu Zenkowi, który pojawia się w miejscu ich spotkań. Mimo kilkudziesięciu lat, które upłynęły od wydania publikacji, problemy i ważne zagadnienia w niej poruszane są nadal aktualne.  

Irena Jurgielewiczowa właściwie Jurgielewicz z domu Drozdowicz to powieściopisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, wykładowczyni akademicka. Szczegółowe informacje o pisarce znajdziecie Państwo tutaj:

https://culture.pl/pl/tworca/irena-jurgielewiczowa

Joanna Rusinek jest polską ilustratorką, pisarką, projektantką płyt i okładek książek. Wspólnie z Michałem Pawłowskim prowadzi studio „Kropka i kreska”. Rusinek ilustruje nie tylko książki dla dzieci, ale jest również autorką m.in. okładki tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej „Wystarczy”. Zaprojektowała także ilustracje do książki Doroty Combrzyńskiej – Nogali „Bezsenność Julki”, która opowiada o życiu dzieci w łódzkim getcie.

„Pałac Prezydencki dla dzieci” to z kolei publikacja, w której poruszane są tematy historyczne.

Joanna Rusinek sięga więc do różnorodnej do tematyki, niejednokrotnie wymagającej odpowiedniego podejścia do zagadnienia.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o ilustratorce oraz jej twórczością:

https://culture.pl/pl/tworca/joanna-rusinek

https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Author/Joanna-Rusinek-ilustracje-775068739254882/

*Cytat pochodzi z wielojęzycznej encyklopedii internetowej

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe