Podróże kulturalne [Nowohuckie Centrum Kultury] /odcinek XII

  • 5 maja 2020, 15:00
  • Iwona Krystecka
Podróże kulturalne [Nowohuckie Centrum Kultury] /odcinek XII
Dzisiejszą podróż odbędziemy do Nowohuckiego Centrum Kultury, które postanowiło udostępnić w sieci swoje zbiory prac Zdzisława Beksińskiego.

Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego Artysty,  od października 2016 goszczą w Nowohuckim Centrum Kultury. Stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.

Wychowany w Sanoku Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej znanych polskich malarzy XX wieku. Jako twórca zaczynał od rzeźby i fotografii. Na malarstwo przyszedł czas dopiero w latach 60. Używał farb olejnych na płycie pilśniowej i nigdy nie podpisywał swoich obrazów. Nie nadawał im tytułów i wielokrotnie mówił, że należy poprzestać na dosłownym znaczeniu tego, co namalowane jest na obrazie. Głowa to głowa, kamień to kamień itd. – i nic poza tym.  A jednak jego prace intrygują i mocna oddziałują na odbiorcę. Są mroczne, fantastyczne, niezwykle charakterystyczne i bezkompromisowe. Na pewno nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Wirtualny spacer po wystawie możecie odbyć tutaj: https://nck.krakow.pl/wirtualne-zwiedzanie-galerii-zdzislawa-beksinskiego/

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe