LitERAcka era dostępności ["Wiadomości literackie"] /artykuł XVIII

  • 7 maja 2020, 07:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności ["Wiadomości literackie"] /artykuł XVIII
"Wiadomości literackie" to tygodnik społeczno - kulturalny, wydawany w latach 1924 – 1939 w Warszawie. Pismo założone przez Mieczysława Grydzewskiego było początkowo gazetą literacką, gdzie przeważały materiały informacyjne i felietonowe. W latach trzydziestych była to głównie tematyka społeczna, literacka, polityczna i kulturalna.

Na łamach tygodnika publikowali głównie skamandryci: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Wittlin, Stanisław Baliński, Zuzanna Ginczanka. Pisali do niego także: Jerzy Liebert, Tadeusz Boy-Żeleński, Ksawery Pruszyński, Michał Choromański, Zbigniew Uniłowski, Aleksander Janta-Połczyński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Karol Irzykowski, Michał Walicki, Stanisław Ossowski, Wacław Lednicki, Bruno Winawer, Emil Breiter, Antoni Sobański, Irena Krzywicka i Stefania Zahorska. W 1933 r. debiutował tu Bruno Schulz.

Karykatury rysowali Zdzisław Czermański, Władysław Daszewski, Jerzy Zaruba i inni.

Małgorzata Szpakowska napisała pierwszą monografię, poświęconą czasopismu „Wiadomości literackie’ prawie dla wszystkich”. Autorka książki zaznacza, że piszących artykuły do czasopisma cechowało m.in. wolnomyślicielstwo, indywidualizm, wrogość do cenzury, ale również wyniosłość i poczucie misji pouczania narodu. Więcej o czasopiśmie i monografii znajdziecie Państwo tutaj:

https://culture.pl/pl/dzielo/malgorzata-szpakowskawiadomosci-literackie-prawie-dla-wszystkich

Książka Małgorzaty Szpakowskiej w 2013 roku otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Nike.

Aby poczuć klimat międzywojennej Polski zapraszamy do lektury archiwalnych artykułów:

http://retropress.pl/category/wiadomosci-literackie/page/2/

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe