"MET me w salonie" [Przypowieść sarmacka,Mąż i żona] /odcinek XVII

  • 8 maja 2020, 06:00
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [Przypowieść sarmacka,Mąż i żona] /odcinek XVII
Dwaj wielcy Polacy, najwybitniejszy polski kompozytor operowy Stanisław Moniuszko i król polskiej komedii Aleksander Fredro spotkali się na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w spektaklu "Fredriana", na który składają się dwa balety: "Przypowieść sarmacka" oraz "Mąż i żona". Wieczór baletowy w dwóch częściach, zrealizowany do muzyki Stanisława Moniuszki z wykorzystaniem motywów sztuk Fredry, ukazuje bogactwo naszego wspaniałego dziedzictwa kulturowego.

Część pierwsza wieczoru to "Przypowieść sarmacka", balet w jednym akcie oparty na motywach "Zemsty" Aleksandra Fredry, zrealizowany do uwertury koncertowej poematu symfonicznego "Bajka" Stanisława Moniuszki, w choreografii i reżyserii Conrada Drzewieckiego.

http://vod.teatrwielki.pl/przypowiesc-sarmacka/

Drugą część wieczoru stanowi balet w jednym akcie "Mąż i żona" na motywach komedii Fredry do zapomnianego baletu Moniuszki "Na kwaterze", w choreografii Anny Hop. To raczej choreograficzna wariacja na temat utworu Fredry. Ten spektakl różni się od "Przypowieści sarmackiej" także koncepcją estetyczną. Autorka cho reografii i libretta, Anna Hop, przeniosła akcję "Męża i żony" do lat 50. XX w. i zbudowała spektakl ze sporej ilości mini scenek, często odległych od litery utworu oryginalnego. Jako tło muzyczne, prócz muzyki Moniuszki, twórczyni spektaklu wprowadziła elementy muzyki rozrywkowej modnej w latach 50.

http://vod.teatrwielki.pl/maz-i-zona/

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe