LitERAcka era dostępności [Olga Tokarczuk] /artykuł 20.

  • 11 maja 2020, 14:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Olga Tokarczuk] /artykuł 20.
Bohaterką dzisiejszego artykułu będzie osoba, która niedawno dołączyła do grona polskich noblistów, czyli oczywiście Olga Tokarczuk. Olga Tokarczuk jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Olga Nawoja Tokarczuk jest pisarką, eseistką, poetką i autorką scenariuszy. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje pierwsze opowiadania Tokarczuk opublikowała w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj” pod pseudonimem Natasza Borodin. Pierwsza powieść pisarki to „Podróż ludzi Księgi”, wydana w 1993 roku.

Noblistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. międzynarodowej nagrody The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni”, a także dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike za powieści „Bieguni” (2008) oraz „Księgi Jakubowe”(2015).

Olga Tokarczuk jest pomysłodawczynią Festiwalu Opowiadania, podczas którego różnorodni autorzy prezentują krótkie formy literackie.

Od 2015 roku wraz z Karolem Maliszewskim przy udziale Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” oraz miasta i gminy Nowa Ruda współorganizuje „Festiwal Góry Literatury”. W programie Festiwalu znajdują się m.in. panele dyskusyjne, spotkania z autorami, akcje, koncerty, pokazy, warsztaty itp.

Pisarka chciałaby powołać fundację wspierającą polską kulturę, działania na rzecz praw człowieka, jak i również zwierząt. Na ten cel chce przeznaczyć 350 tys. zł z Nagrody Nobla.

 

Artykuły na temat życia i twórczości Olgi Tokarczuk znajdziecie Państwo pod linkami:

https://culture.pl/pl/tworca/olga-tokarczuk

https://lubimyczytac.pl/autor/14259/olga-tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla 2018

Przemówienie na bankiecie, wydanym z okazji wręczenia Nagród Nobla

Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk

https://www.nobelprize.org/uploads/2019/12/tokarczuk-lecture-polish.pdf

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe