"MET me w salonie" [Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale] /odcinek 18.

  • 10 maja 2020, 18:00
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale] /odcinek 18.
"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego j nazywany jest pierwszą polską operą narodową. Dzieło swoją premierę miało 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Polska była wtedy już po dwóch rozbiorach i zbierały się nad nią kolejne czarne chmury. Opera w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Nie odnosiła się wprost do ówczesnej sytuacji politycznej. Ot zwykła komedia miłosna, w której żona młynarza próbuje odbić narzeczonego swojej pasierbicy. Mimo to, po premierze publiczność nie miała wątpliwości, iż cała historia jest alegorią.

http://vod.teatrwielki.pl/cud-albo-krakowiaki-i-gorale/

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe