"MET me w salonie" [JEZIORO ŁABĘDZIE] /odcinek 19.

  • 13 maja 2020, 18:00
  • Iwona Krystecka
"MET me w salonie" [JEZIORO ŁABĘDZIE] /odcinek 19.
Dzisiaj spotykamy się w wyjątkowo odległym miejscu – w Operze Narodowej Chile czyli Teatro Municipal de Santiago. Urodzona w Brazylii tancerka baletowa , choreograf i reżyser  Marcia Haydée Salaverry Pereira da Silva przygotowała „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

„Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, to tytuł, który zna chyba każdy człowiek na świecie, niezależnie od tego, czy lubi muzykę klasyczną lub balet, czy nie. Jest to jeden z takich motywów tanecznych i muzycznych, który jest absolutną klasyką. „Jezioro Łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę napisał Piotr Czajkowski, z kolei Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer napisali libretto. Choreografię, która okazała się być przebojem aż do dziś stworzyli  Marius Petipa i Lew Iwanow. Prapremiera legendarnego „Jeziora Łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 roku. Historia opowiada o miłości pomiędzy Odettą, a Zygfrydem. Książę Zygfryd, po tym, jak obiecał matce wybrać sobie żonę na balu, następnego dnia zostaje zwabiony przez Złego Ducha pod postacią Puchacza nad jezioro. Tam Książę spotyka Odettę – dziewczynę, zaklętą przez Złego Ducha w Łabędzia i zakochuje się w niej bez pamięci. Jeżeli ktoś poprzysięgnie Odettcie prawdziwą miłość, czary Złego Ducha, które na nią zostały rzucone, znikną, a ona i towarzyszące jej inne zaklęte w łabędzie  dziewczęta, powrócą na zawsze do ludzkiej postaci.

 

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe