LitERAcka era dostępności [„Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”] /artykuł 21.

  • 14 maja 2020, 18:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [„Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim…
Dzisiaj zapraszamy Państwa do lektury książki o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii, czyli o Jerzym Kukuczce. „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” to historia o człowieku, który jako drugi na Ziemi zdobył czternaście ośmiotysięczników, zwanych Koroną Himalajów i Karakorum.

Swoja przygodę ze wspinaczką Jerzy Kukuczka rozpoczął w 1965 roku w Harcerskim Klubie Taternickim im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach. W 1966 roku wstąpił do Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy.  Zimą 1967/68  w Kownarach uzyskał stopień przewodnika, a następnie  podharcmistrza. 

Celem Kukuczki było zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. O miano pierwszego człowieka na świecie, który dokonał tego czynu, rywalizował z  Reinholdem Messnerem (sam Kukuczka nie uważał zdobywania szczytów za rywalizację). Reinhold Messner to włoski himalaista i podróżnik, który rozpoczął zdobywanie ośmiotysięczników 10 lat przed Polakiem. Zdobycie czternastu ośmiotysięczników zajęło mu 16 lat, natomiast Kukuczce 8 lat (1979 – 1987). Wyścig o najwyższe szczyty świata Kukuczka przegrał, jednak do dzisiaj powtarzane są słowa Messnera, zawarte w telegramie do Kukuczki po zdobyciu ostatniego ośmiotysięcznika „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

Kukuczka zginął 24 października na wysokości 8300 metrów, wspinając się Lhotse.

Zapraszamy do lektury książki „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, napisanej przez Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, która opowiada życiu Kukuczki od urodzin aż do śmierci. W biografii Kukuczki możemy przeczytać m.in. fragmenty dzienników prowadzonych przez polskiego himalaistę podczas wypraw. Opatrzona jest zdjęciami z różnorodnych sytuacji z życia alpinisty. Do książki warto zajrzeć chociażby ze względu na rzetelność zawartych w niej informacji, jak i również ciekawe opisy życia codziennego podróżnika.

Zapraszamy do lektury wywiadu „Portret człowieka na tle gór”, przeprowadzonym z autorami wspomnianej książki:
https://culture.pl/pl/artykul/portret-czlowieka-na-tle-gor-wywiad

Zapraszamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego „Jurek”, wyreżyserowanego przez Pawła Wysoczańskiego:

https://vod.tvp.pl/video/jurek,jurek,27458953

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe