CEL: MUZYCZNIE LIVE: Koncert symfoniczny „Mozart” - retransmisja /13 maja 2020 godzina 19:00

  • 13 maja 2020, 16:55
  • Tomasz Kanadys
CEL: MUZYCZNIE LIVE: Koncert symfoniczny „Mozart” - retransmisja /13 maja 2020 godzina 19:00
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na retransmisję online koncertu symfonicznego „Mozart" w wykonaniu orkiestry Polskiej Opery Królewskiej.

Stream online do darmowej retransmisji koncertu dostępny będzie w środę 13 maja 2020 roku o godz. 19:00 tutaj https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ/featured
Trailer do wydarzenia można zobaczyć tutaj

Retransmisja koncertu symfonicznego „Mozart”, zarejestrowanego 4 kwietnia 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, to kolejne wydarzenie w ramach akcji #zostańwdomu – SZTUKA PRZYJDZIE DO CIEBIE. Organizatorami retransmisji są: Polska Opera Królewska i Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas tego koncertu obok orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawid Runtz - conductor, wystąpił słynny wirtuoz skrzypiec – Jakub Jakowicz. Artysta występuje jako solista i kameralista na całym świecie. Jest laureatem pierwszych nagród międzynarodowych konkursów skrzypcowych, a także licznych wyróżnień. Został uhonorowany m.in. „Orfeuszem” za wybitną kreację wykonawczą podczas festiwalu „Warszawska Jesień”, a także Medalem Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Podczas koncertu zabrzmią dwie kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pierwszą z nich będzie V Koncert skrzypcowy KV 219 z wczesnego okresu twórczości. Koncerty skrzypcowe Mozarta pochodzą z 1775 roku, kiedy to młodziutki kompozytor pełnił funkcję koncertmistrza na dworze w Salzburgu. Niewykluczone zatem, że pisząc je, myślał o sobie, jako ich wykonawcy. Koncert A-dur jest lekki w charakterze, a jednocześnie po wirtuozowsku efektowny. Stąd też budzi niegasnące zainteresowanie wykonawców i entuzjazm publiczności. Natomiast Symfonię Es-dur KV 543 skomponował Mozart zdecydowanie później, bo w 1788 roku. Jest to zatem dzieło w pełni dojrzałe, typowo Mozartowskie. Choć później zdołał jeszcze stworzyć nie jedno arcydzieło, to w romantyzmie właśnie ten utwór zyskał przydomek Schwanengesang (Łabędzi śpiew). Nie należy jednak szukać uzasadnienia tego określenia w charakterze kompozycji. Utwór tchnie bowiem radością, a pełne zwrotów akcji finałowe Allegro pozostawia słuchaczy pełnych optymizmu i nadziei.

Program koncertu :
- W. A. Mozart – V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219;
- W. A. Mozart – Symfonia Es-dur KV 543.

Wykonawcy:
- Jakub Jakowicz - skrzypce;
- orkiestra Polskiej Opery Królewskiej;
- Dawid Runtz - dyrygent.


Zapraszamy na koncert!!!

fot. M. Czerski.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe