Żydowski humor w maseczce... przy szabasowej świeczce /odcinek 1.

  • 15 maja 2020, 16:00
  • Michał Żurawski
odcinek_1.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...
„Gdy brakuje koni, często zastępują je osły”. W pierwszym odcinku głosu użyczyła Maria Halina Balińska.

Żydzi są uosobieniem dowcipu! Między innymi dlatego, że potrafią jak żaden inny naród na świecie, pokpiwać , a bywa, że i bezlitośnie drwić nie tylko z innych ale przede wszystkim z siebie samych.

Żydzi mają w zwyczaju rozpatrywać wszystko z kilku punktów widzenia, co sprawia, że ich dowcip jest specyficzny i niepowtarzalny… chociaż wciąż pozostaje uniwersalny.
Bardzo wyraziste i skondensowane są także mądrości i przysłowia żydowskie. W kilku odsłonach w majowe i czerwcowe piątki zechcemy Państwu przybliżyć szczyptę tych mądrości i humoru w ramach rekompensaty za odwołane Dni Kultury Żydowskiej, których bogaty program był zaplanowany na początek kwietnia.  Materiały zaczerpnęliśmy z dostępnych wydawnictw, nawet przedwojennych, oraz memuarów pamięci naszych bliskich i przyjaciół.

Śmiejmy się mądrze…  bo taka radość jest antidotum na obostrzenia naszej codzienności.

 

Michał Żurawski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe