LitERAcka era dostępności [Książki dla dzieci i młodzieży] /artykuł 22.

  • 16 maja 2020, 18:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Książki dla dzieci i młodzieży] /artykuł 22.
Sobotnie artykuły poświęcone będą literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Może macie ulubione książki z dzieciństwa, w których się zaczytywaliście bądź które Wam czytali rodzice? Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich propozycji.

Pamiętacie najsłynniejszego ludzika z plasteliny, który przeżywał ciekawe przygody? Myślę, że większość z nas czytała w dzieciństwie „Plastusiowy pamiętnik”. Tytułowy Plastuś to mieszkaniec piórnika Tosi, która go ulepiła. Plastuś otacza się wieloma przyjaciółmi, z którymi przebywa w piórniku: gumką – „Myszką”, stalówką, ołówkiem, piórem. Plastelinowy ludzik codziennie miewa zabawne historie, które na pewno spodobają się dzieciom.

Książkę napisała Maria Kownacka. Powieść została wydana w 1936 roku. W 1980 roku na podstawie książki powstał animowany serial w reżyserii Zofii Ołdak, a w 1981 roku bajka muzyczna, gdzie w roli Plastusia wystąpiła Irena Kwiatkowska.

Kontynuacje opowieści:  „Za żywopłote”, „Plastusiowo”, „Plastusiowa farma”, „Misio i Plastuś”.

Informacje o Marii Kownackiej, dostępne pod linkiem:

https://culture.pl/pl/tworca/maria-kownacka

Odcinki serialu o Plastusiu:

 

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe