Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek 25.

  • 30 maja 2020, 18:00
  • Iwona Krystecka
Oglądanie w sieci dla dzieci i dorosłych /odcinek 25.
Od początku tego cyklu czekałam niecierpliwie, kiedy ten film pojawi się na jakiejś platformie, żeby móc go Wam polecić. To bez wątpienia najbardziej ożywcza produkcja, jaka pojawiła się w ostatnich latach i dziwi tylko to, że dostał zaledwie jednego Oscara (z sześciu nominacji nota bene).

„Jojo Rabbit” przybliża nam postać tytułowego Jojo, a właściwie dziesięcioletniego Johannesa Betzlera, który mieszka w małym niemieckim miasteczku, w schyłkowym okresie drugiej wojny światowej. Wychowywany jest przez samotną matkę Rossie, która stara się jakoś wiązać koniec z końcem. Jojo to dość typowy dziesięciolatek o twarzy cherubinka, ukrywający wrażliwość i zakompleksienie pod maską cwaniaczka. I jak każdy typowy dziesięciolatek ma wsparcie w swoim wyimaginowanym przyjacielu i jednocześnie idolu. Problem polega na tym, że ten przyjaciel to sam Adolf Hitler. Bo Jojo jest dumnym członkiem Deutsches Jungvolk, młodszej jednostki Hitlerjugend; nazistą z krwi i kości, który zna na pamięć wszystkie propagandowe ulotki, zaczytuje się w „Mein Kamf” i potrafi rozpoznać Żydów po ich potwornych atrybutach jak rogi i ogony. Gdy okazuje się, że w jego domu ukrywa się młoda Żydówka, a Rzesza jest u progu klęski przychodzi czas na konfrontację z rzeczywistością. Taika Waititi jest znany jako reżyser szalonych filmów autorskich i również w tym przypadku stawia na absurd i groteskę. Jest to jednak absurd doskonale wyważony. To, że śmiejemy się podczas filmu nie znaczy, że nie traktujemy tematu poważnie. Zapewne wielu z Was pamięta „Życie jest piękne” Roberto Benigniego, które również stawiało na pewne oderwanie od rzeczywistości i terapię śmiechem. Waititi pokazuje nam, że mądry i wartościowy film nie musi być poważny aby trafić do naszych serc i pozostawić nas z głębokimi przemyśleniami. Poprzez pewne odrealnienie, w sposób przewrotny i kontrowersyjny zwraca naszą uwagę zarówno na  grozę wojny, jak i potworność wychowania w takiej totalitarnej ideologii. Ukazuje nam wyjątkowo wyraźnie, jak niebezpieczna jest propaganda, zwłaszcza w stosunku do dzieci, które przyjmują podobne rzeczy bez zastanowienia. Reżyser w znakomity sposób pokazuje nie tylko absurdalność nazistowskiej ideologii, lecz również wszelkich dyskryminacji w ogóle. Jest to na pewno film, jakiego do tej pory nie było. Film, który pokazuje, że możemy o drugiej wojnie światowej i nazizmie mówić z dystansem, z wręcz absurdalnym poczuciem humoru, a jednocześnie nie ujmując tematowi powagi.

https://player.pl/playerplus/filmy-online/jojo-rabbit,179114

https://vod.pl/filmy/jojo-rabbit-caly-film-online/b8qxe85

Iwona Krystecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe