Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego / 1.06 godz. 11:00

  • 1 czerwca 2020, 10:24
  • Tomasz Kanadys
Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego / 1.06 godz. 11:00
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca 2020 roku o godz. 11:00 w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach będą miały miejsce święcenia biskupie łukowianina ks. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym konsekratorem będzie biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz pochodzący z Łukowa biskup radomski Henryk Tomasik.

W kwietniu 2020 roku Papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Został nim ks. Grzegorz Suchodolski, proboszcz parafii katedralnej w Siedlcach, a w przeszłości przez 20 lat dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Biskup nominat urodził się w 1963 r. w Łukowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. w Siedlcach. Studiował w Rzymie na papieskich uniwersytetach: Gregorianie i Angelicum, gdzie uzyskał licencjat z katolickiej nauki społecznej. Po powrocie do diecezji ks. Suchodolski zajmował się najpierw duszpasterstwem akademickim, a następnie w latach 1996-2016 Światowymi Dniami Młodzieży. Jak zapewnił w rozmowie z Radiem Watykańskim również jako biskup pozostanie blisko młodych.

„Dzień, w którym zadzwonił do mnie nuncjusz i poinformował mnie o tej decyzji to był Wielki Wtorek, kiedy w Kościele czyta się Ewangelię o zapowiedzi zdrady Judasza i zaparcia się Piotra. Tym bardziej jest to dla mnie taka wskazówka, żeby być pokornym w przyjmowaniu tego urzędu, bo tak naprawdę być biskupem to służyć. Dlatego z jednej strony przyjmuję tę nominację z wielką wdzięcznością, a z drugiej z olbrzymią pokorą, prosząc jednocześnie wszystkich o wsparcie modlitewne, żeby, jak to się mówi, woda sodowa nie uderzała do głowy, ale żeby ten duch Chrystusa Sługi, którego też uczyłem się w formacji oazowej, nieustannie mi towarzyszył - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Suchodolski. - Dzisiaj na pewno nie będę ograniczał się do samej tylko młodzieży w tej mojej posłudze, bo razem dojrzeliśmy już do realizacji naszych podstawowych powołań w życiu. Ale oczywiście młodzież jest bardzo bliska mojemu sercu. I myślę, że dla mnie jest to zobowiązanie, aby być obecnym razem z młodymi, żeby im towarzyszyć, słuchać ich i głosić im po prostu Jezusa. Tak jak na Krzyżu ŚDM jest ten napis: Głoście wszystkim, że tylko w Jezusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie. To chcę czynić treścią mojego biskupiego posługiwania.” - mówi nowy biskup siedlecki ks. Grzegorz Suchodolski.

Ze względu na obostrzenia spowodowane trwającą pandemią koronawirusa, ilość wiernych mogących uczestniczyć w Katedrze Siedleckiej w święceniach biskupich jest ograniczona. Te obostrzenia dotyczą biskupów, księży, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich, dlatego wewnątrz Katedry będą mogły przebywać jedynie osoby zaproszone imiennie. Pragnąc, aby pomimo to, jak największa liczba wiernych zarówno z naszej diecezji, jak i innych zakątków kraju czy świata, mogła uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu dla Biskupa Grzegorza i dla diecezji siedleckiej, Msza Święta z obrzędem święceń będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i Katolickie Radio Podlasie.

Komunikat Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY
o święceniach biskupich Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego, Klerycy, Drodzy Bracia i Siostry!

W święto NMP Matki Kościoła, 1 czerwca br. o godz. 11.00, w Katedrze Siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Decyzja o mianowaniu przez Ojca Świętego Franciszka nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej została ogłoszona 16 kwietnia br. przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abpa Salvatore Pennacchio. Dziękujemy Panu Bogu za wybranie Ks. Kanonika Grzegorza, kapłana z prezbiterium naszej diecezji, na urząd biskupa. Dzień święceń biskupich Ks. Kanonika Grzegorza będzie dla księży, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich naszej diecezji ważnym i radosnym wydarzeniem.

Pragniemy się do niego jak najlepiej przygotować. Już teraz zachęcam wszystkich do modlitewnego towarzyszenia Ks. Kanonikowi Grzegorzowi w czasie Jego przygotowań do przyjęcia święceń biskupich. Niektóre grupy modlitewne już to uczyniły rozpoczynając modlitewną nowennę w intencji Biskupa Nominata, pozostali - mam taką nadzieję - uczynią to w najbliższych dniach. Dlatego usilnie proszę, aby od dziś do dnia święceń biskupich, we wszystkich parafiach podczas każdej Mszy Świętej było zanoszone wezwanie w modlitwie wiernych w intencji Biskupa Nominata, aby w Jego intencji modlić się również w czasie nabożeństw majowych, w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego i w modlitwach indywidualnych. Ze względu na obostrzenia spowodowane trwającą pandemią koronawirusa, ilość wiernych mogących uczestniczyć w Katedrze Siedleckiej w święceniach biskupich jest ograniczona. Te obostrzenia dotyczą biskupów, księży, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich, dlatego wewnątrz Katedry będą mogły uczestniczyć jedynie osoby zaproszone imiennie. Pragnąc, aby, pomimo to, jak największa liczba wiernych zarówno w naszej diecezji, w Polsce i w świecie, mogła uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu dla Biskupa Grzegorza i dla naszej diecezji, Msza Święta z obrzędem święceń będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i przez Katolickie Radio Podlasie.

Wspierajmy tego dnia Biskupa Grzegorza poprzez naszą duchową łączność i modlitwę. Wszystkich, którzy angażują się w przygotowanie święceń biskupich Biskupa Nominata Grzegorza polecam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, patronce parafii katedralnej, a także patronów naszej diecezji Świętym Apostołom: Szymonowi Gorliwemu i Judzie Tadeuszowi oraz św. Jozafatowi Kuncewiczowi i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Z pasterskim błogosławieństwem

BISKUP SIEDLECKI
L. dz. 331/2020 Siedlce, dnia 22 maja 2020 r.

Źródło informacji: vaticannews.va i Podlasie24.

Tomasz Kanadys

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe