LitERAcka era dostępności [Jerzy Pilch] Artykuł 26.

  • 9 czerwca 2020, 08:00
  • Alicja Dymitruk
LitERAcka era dostępności [Jerzy Pilch] Artykuł 26.
Dziś kilka słów o polskim pisarzu, publicyście, dramaturgu, felietoniście, a także scenarzyście filmowym, który otrzymał Literacką Nagrodę „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”, Nagrodę Fundacji im. Kościeliskich za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Zapraszamy na artykuł o Jerzym Pilchu.

Jerzy Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 10 lat był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej UJ, a od 1978 roku redaktorem czasopisma „Student”. W latach 80. był współorganizatorem niezależnego „NaGłosu”. W latach 1989 – 1999, działał jako członek zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”. Publikował również na łamach: „Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju”.

Jerzy Pilch otrzymał wiele nagród literackich, m.in. Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika z całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

W 1994 r. powieść Pilcha „Spis cudzołożnic. Proza Podróżna”, została zekranizowana oraz wyreżyserowana przez Jerzego Stuhra.

W 2013 roku Wojciech Smarzowski wyreżyserował film „Pod Mocnym Aniołem”, który jest adaptacją powieści Pilcha.

Pisarz napisał scenariusze do filmów:  Święta polskie: Żółtego szalika (2000) oraz Miłości w przejściu podziemnym (2006).

Zapraszamy na wywiad z Jerzym Pilchem:

Pod poniższymi odnośnikami dostępne są szczegółowe informacje oraz zdjęcia, związane z pisarzem:

https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch

https://culture.pl/pl/galeria/jerzy-pilch-portrety-galeria

https://culture.pl/pl/dzielo/jerzy-pilch-i-jego-dziennik

https://culture.pl/pl/dzielo/jerzy-pilch-pod-mocnym-aniolem

https://culture.pl/pl/artykul/pilch-laureatem-nagrody-odry

https://culture.pl/pl/wydarzenie/smarzowski-ekranizuje-pilcha

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe