21. rocznica wizyty apostolskiej Świętego Jana Pawła II w Siedlcach /10 czerwca 1999

  • 10 czerwca 2020, 15:13
  • Tomasz Kanadys
21. rocznica wizyty apostolskiej Świętego Jana Pawła II w Siedlcach /10 czerwca 1999
W środę 10 czerwca 2020 roku przypada 21. rocznica wizyty apostolskiej Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie.

W 1999 roku podczas Mszy Świętej sprawowanej na siedleckich błoniach Święty Jan Paweł II powiedział, że cieszy się, iż może odwiedzić naszą piękną i gościnną ziemię. Patrząc na wielką rzeszę wiernych powiedział: „Jest was tu tyle, jakby Siedlce liczyły milion.” W spotkaniu z papieżem uczestniczyło wtedy ponad 500 tys. ludzi, mimo że sama diecezja liczy około 700 tys. wiernych. Do Siedlec przybyło ponad 5 tys. grekokatolików zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Msza Święta uczciła pamięć 13 Unitów Podlaskich z Pratulina, męczenników za wiarę, beatyfikowanych w 1996 roku przez Jana Pawła II. Ich relikwie umieszczono w ołtarzu w Siedlcach, przy którym Papież odprawił Mszę Świętą.
Wizyta apostolska Świętego Jana Pawła II w Siedlcach miała miejsce podczas 7. podróży Papieża Polaka do Ojczyzny. Jan Paweł II przybył do Polski 5 czerwca i przebywał w niej do 17 czerwca 1999 roku. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Bóg jest miłością”. W jej trakcie Papież odwiedził 23 miejscowości, wśród nich Siedlce. Wizyta apostolska w Siedlcach, pierwsza na męczeńskim Podlasiu, stanowiła wielką nobilitację dla Diecezji Siedleckiej. Wszyscy czekali na nią z nadzieją od lat, wielokrotnie ponawiając zaproszenia, do których dołączali także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych wszystkich szczebli.

Homilia wygłoszona przez Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II w Siedlcach 10 czerwca 1999 roku ttps://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/homilie/siedlce_10061999.html 

Transmisja TVP wizyty apostolskiej Papieża Jana Pawła II w Siedlcach 10 czerwca 1999 roku:

Źródło informacji i zdjęcia: diecezja.siedlce.pl i Urząd Miasta Siedlce.

Tomasz Kanadys

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe