Kreatywny Senior [Jak ochronić się przed kleszczami?] Artykuł 27.

  • 18 czerwca 2020, 09:00
  • Alicja Dymitruk
Kreatywny Senior [Jak ochronić się przed kleszczami?] Artykuł 27.
Jak ochronić się przed kleszczami? Jakie choroby wywołują te pajęczaki? Gdzie występują kleszcze? Zapraszamy na artykuł, w którym podamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Kleszcze to małe pajęczaki, pasożyty, odżywiające się krwią. Pasożytują najczęściej na myszach, ptakach, bydle, koniach, gadach. Jak podaje dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, człowiek jest żywicielem przypadkowym kleszcza.

Kleszcze przenoszą choroby zakaźne. W Polsce są to m.in.: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, ludzka erlichioza monocytarna, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Kleszcze wabi do człowieka zapach, ciepłota ciała i wydychany dwutlenek węgla. Kiedy wyczują ofiarę, spadają z liści i wbijają się w cienką, dobrze ukrwioną skórę, najczęściej pod kolanami, pod pachą, w okolicach karku i włosów.

Aby nie narażać się na pogryzienie przez kleszcze, najlepiej unikać terenów występowania tych pasożytów: łąk, lasów liściastych, zarośli. Wybierając się do lasu czy na łąkę, warto zakładać jasne ubrania, zasłaniające skórę: długie rękawy i spodnie. Można też stosować środki odstraszające kleszcze.

Jeżeli zauważymy na skórze kleszcza, możemy wyrwać go cienką pęsetą. Miejsce wkucia należy umyć wodą z mydłem a następnie zdezynfekować za pomocą alkoholu w stężeniu 70 % lub jodyny. Jeżeli nie uda nam się usunąć kleszcza w całości i pozostanie w ranie głowa lub większa część pasożyta, należy zgłosić się do lekarza.

*Wszystkie informacje pochodzą ze strony: 

https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/profilaktyka/163983,ochrona-przed-kleszczami

Alicja Dymitruk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe