Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [PROSTE INSTALACJE] /odcinek 39.

  • 22 czerwca 2020, 13:00
  • Anna Karolkiewicz
Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [PROSTE INSTALACJE]…
Przeszukując internet znajdziemy krótkie definicje mobili i instalacji artystycznych.

I tak czytamy:

Instalacja – wieloelementowa realizacja artystyczna w konkretnej przestrzeni (miejscu, obiekcie itp.) zastanej lub konstruująca taką przestrzeń.

Instalacja to inaczej dzieło plastyczne o przestrzennych walorach zbudowane przez artystę i dopasowane do konkretnej przestrzeni (najczęściej będącą zastaną przestrzenią). Instalacja złożona jest w całość z wielu elementów gotowych lub w tym celu wykonanych, ale może być wykonana z jednego konkretnego elementu. Szersze rozumienie instalacji wynika ze wzajemnych relacji między poszczególnymi przedmiotami albo z ich kontekstu, np. kulturowego, przestrzennego, społecznego lub symbolicznego

Mobile to ruchome rzeźby, składające się z wielu elementów. Takie dzieła – poruszające się za pomocą sił natury (wiatru, wody), wbudowanego silnika lub przy pomocy widza – nazywamy sztuką kinetyczną.  Twórcą pierwszych mobili był amerykański artysta Alexander Calder. Budował je z drutu i kolorowej blachy. 

Tyle najkrótsze z definicji. Bardziej przemawiają jednak „obrazki”. I tu znajdujemy w sieci pełną dowolność i w materiale i interpretacji oraz inspiracji.

Tworzenie takich instalacji może być świetną formą relaksu, zarówno dla dorosłych jak i dzieciaków.

Polecamy więc tym razem sztukę kinetyczną J a najlepiej z recyclingu ;-)

Anna Karolkiewicz

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Łukowski Ośrodek Kultury z siedzibą w Łukowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe